Astra “demolează” Pandurii şi încheie turul de campionat pe locul secund

0

Echipa de fotbal Astra Giurgiu a învins duminică seară, pe teren propriu, cu scorul de 4-1 (1-1) formaţia Pandurii Târgu Jiu, într-un meci contând pentru cea de-a XVII-a etapă a Ligii I. Golurile au fost marcate de Seto (8), A. Mureşan (48), Budescu (53), Fatai (54) respectiv Maxim (42).

FC Astra rămâne invincibilă pe arena “Marin Anastasovici” din Giurgiu şi după meciul cu Pandurii Târgu Jiu, în timp ce Valentin Sinescu devine indiscutabil antrenorul momentului în Liga I.

Tehnicianul care l-a făcut uitat pe Gheorghe Mulţescu a pregătit ca la carte jocul cu gorjenii.

În absenţa lui Tembo, lăsat pe bancă, “alb-negrii” s-au bazat în ofensivă pe Distefano şi Budescu, aceştia hărţuind în permanenţă apărarea lui Grigoraş.

Un rol important l-au jucat şi cei doi închizători, Yahaya şi Seto, aceştia blocându-i sistematic pe Voiculeţ şi Răduţ, oamenii de creaţie ai Pandurilor.

"Şah mat" în şapte minute

Takayuki Seto a deschis scorul în minutul 9, japonezul fiind găsit excelent în careul mic de Budescu.

Distefano sau Budescu puteau dubla avantajul gazdelor, însă Pandurii au revenit în joc graţie lui Alexandru Maxim care a împins mingea în plasă după o centrare de pe stânga trimisă de Cristea (minutul 42).

După pauză, şapte minute au fost suficiente pentru ca Astra să încheie turul de campionat pe locul secund.

Mureşan s-a înălţat dintre fundaşii Pandurilor şi l-a lăsat fără reacţie pe Mingote după un corner executat de Distefano (minutul 48).

A urmat golul de generic al lui Budescu, atacantul Astrei executând magistral o lovitură liberă de la 25 de metri (minutul 53), iureşul gazdelor fiind completat de nigerianul Fatai care a “înţepat” mingea de lângă Ungureşan (minutul 54).

La aceste faze se adaugă “transversala” lui Junior Morais (minutul 61) de cealaltă parte fiind de amintit doar şutul din unghi al lui Răduţ, respins greu de Silviu Lung (minutul 62).

S-a încheiat 4-1, Astra reuşind cea mai bună clasare din istorie la finalul turului, locul doi.

ASTRA GIURGIU – Pandurii Târgu Jiu 4-1 (1-1)
[9 Seto, 48 A. Mureşan, 53 Budescu, 54 Fatai / 42 Maxim]

ASTRA GIURGIU: S. Lung – Bărboianu, Găman (cpt.), A. Mureşan, J. Morais – Seto, Yahaya – William (82 Tembo), Budescu (87 Măţel), Distefano – Fatai (72 Ivanovski). Antrenor: Valentin SINESCU
PANDURII TÂRGU JIU: Mingote – Ungureşan (64 Pleaşcă), Viera (cpt.), Mamele, Al. Vlad – Nistor (80 Ad. Rusu) – Maxim, Voiculeţ, Răduţ, C. Cristea (57 Boutadjine) – Matulevicius. Antrenor: Petre GRIGORAŞ

Stadion: “Marin Anastasovici”, Giurgiu
Spectatori: 3.400
Arbitri: Radu Petrescu (Bucureşti) – Aurel Oniţa (Constanţa) şi Dragoş Iliescu (Craiova)
Cartonaşe galbene: Yahaya (84) / Ungureşan (27),Viera (50), Nistor (53), Voiculeţ (82) şi Ad. Rusu (88).

Pentru giurgiuvenii urmează jocul din “sferturile” Cupei cu Rapid(în deplasare) şi cel din campionat cu Gloria Bistriţa (pe teren propriu).