Un pedofil din Dej a fost prins cu ajutorul cetățenilor. Înregistrările video care l-au făcut să recunoască

0
Publicat:

Polițiștii din Dej au reușit să identifice și să prindă un bărbat bănuit că a agresat sexual un copil de 15 ani, după ce imaginile cu acesta au fost difuzate săptămâna trecută. Suspectul, un bărbat de 41 de ani din Fizeșu Gherlii, Cluj, a fost depistat cu ajutorul cetățenilor care l-au recunoscut și au alertat autoritățile, precizează Știrile Pro TV.

Imagine surprinsă de camera de supraveghere cu pedofilul din Dej. FOTO: Știrile Pro TV
Imagine surprinsă de camera de supraveghere cu pedofilul din Dej. FOTO: Știrile Pro TV

Înregistrările au fost realizate de o cameră de supraveghere dintr-un cartier din Dej. Acestea îl surprind pe bărbat traversând strada și comportându-se suspect, încercând să se ascundă după o mașină. După difuzarea imaginilor, polițiștii au primit mai multe apeluri la 112, ceea ce a permis identificarea și reținerea acestuia în mai puțin de 24 de ore.

„La data de 31 ianuarie a.c., acesta a fost depistat și reținut pentru 24 de ore, iar ulterior s-a dispus măsura controlului judiciar pentru o perioadă de 60 de zile. Cercetările continuă sub coordonarea Parchetului de pe lângă Judecătoria Dej pentru clarificarea tuturor circumstanțelor faptelor comise”, a transmis IPJ Cluj.

Anchetatorii au precizat că individul nu avea antecedente penale și nu figura în bazele de date pentru fapte similare. Agresiunea sexuală asupra adolescentului de 15 ani s-a produs în anul 2023.

În prezent, bărbatul este cercetat sub control judiciar pentru 60 de zile. Ancheta este coordonată de Parchetul de pe lângă Judecătoria Dej.

Cluj-Napoca

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite