Desfăşurare de forţe la un mall din Capitală. Trei traficanți străini arestați chiar înainte de a încheia o tranzacţie de zeci de mii de euro cu cocaină
0O amplă operațiune antidrog s-a desfășurat în centrul Capitalei, unde trei traficanți străini de droguri au fost prinși în flagrant în timp ce încercau să vândă un kilogram de cocaină, evaluat la zeci de mii de euro. Tranzacția urma să aibă loc în parcarea subterană a unui centru comercial din Sectorul 3.

Drogurile erau destinate pieței locale şi au fost comandate de un cetățean irakian în vârstă de 61 de ani, reţinut în trecut pentru trafic de heroină. Recent eliberat din închisoare, acesta încerca să revină în „afaceri”. Cocaina a fost adusă adusă în România de doi complici, un cetățean bulgar și unul iranian.
Cei trei bărbaţi au fost monitorizați şi filmaţi timp de aproximativ șase luni de polițiști sub acoperire, care au așteptat momentul ideal pentru intervenție.
În timpul flagrantului de sâmbătă, 12 aprilie, care a avut loc în parcarea subterană a unui complex comercial din Sectorul 3 al Capitalei, chiar în timp ce traficanţii urmau să încheie tranzacţia, autoritățile i-au reținut pe toţi cei trei bărbaţi, iar drogurile au fost confiscate.
Potrivit purtătorui de cuvânt al Poliţiei Române, Octavian Dan, cetăţeanul irakian în vârstă de 61 de ani „ar fi procurat, deținut și vândut, pe raza municipiului București, doze de cocaină, drog de mare risc, cantități indisponibilizate pe parcursul urmăririi penale”.
Cei trei bărbaţi riscă acum 15 ani de închisoare pentru trafic de droguri de mare risc.
„La noi în zonă, se vinde cu prețul de 40.000-50.000 de euro kilogramul, pentru că prețurile sunt și în funcție de distanță. Cu cât ea e mai mare, cu atât prețurile cresc, pentru că sunt cheltuielile de disimulare, de schimbare a rutelor, de mituire a unor funcționari. Cocaina este mai căutată și vorbim de zona de distracție, despre zonele cu potențial, cluburi, festivaluri”, a declarat Cătălin Ţone, expert antidrog, citat de ObservatorNews.
Aşa cum „Adevărul” a informat, în urma unei analize anuale a apelor reziduale din peste 100 de oraşe europene, inclusiv din Bucureşti, specialiştii au indicat faptul că, faţă de anul trecut, a crescut semnificativ consumul de droguri în Capitală, cu precădere cel de cocaină şi canabis.
„Vedem o creștere de aproximativ 14% în ceea ce privește consumul de cocaină, vedem o ușoară scădere la MDMA (ecstasy) și vedem și la ketamină o ușoară creștere. Se consumă mai mult în weekend, inclusiv în ceea ce privește cocaina, așadar vedem un trend de a consuma substanțe în medii de distracție. De regulă, segmentul 16-20 de ani este cel mai țintit”, declara la sfârşitul lunii martie Rareș Achiriloaie, președinte al ANPCDDA.