Copiii cu dizabilităţi din sectorul 6 sunt ajutaţi de o echipă mobilă. Doi logopezi au fost incluşi în echipa din acest an
0
Patru copii cu dizabilităţi din sectorul 6 al Capitalei vor beneficia de ajutor specializat la domiciliu, începând de marţi, 9 aprilie. În cadrul proiectului, copiii din Sectorul 6 se vor avea parte de servicii gratuite de logopedie.
Întregul proiect a început în primăvara anului 2011, atunci când s-a constituit o echipă mobilă, care a luat naştere odată cu proiectul „Creşterea capacităţii autorităţilor publice din România în vederea sprijinirii copiilor cu dizabilităţi în cadrul propriilor familii”.
Din cadrul echipei mobile făceau parte în acea vreme patru kinetoterapeuţi, doi psihologi şi un asistent social, la care s-au adăugat în acest an doi logopezi. Pe toată durata proiectului, 43 de copii cu dizabilităţi, cu vârste cuprinsă între 1-15 ani, au beneficiat de servicii de recuperare continuă. Pe lângă aceştia, părinţii copiilor au fost implicaţi direct în sesiunile de lucru.
Proiectul intitulat „Dezvoltarea serviciilor de recuperare oferite în cadrul echipei mobile” a fost implementat de Direcţia Generală de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului Sector 6 şi începând de astăzi au fost incluşi în program din acest an patru copii.