Copil de doi ani din Bistrița-Năsăud, opărit cu apă fierbinte pe mai mult de jumătate din suprafața corpului
0Un copil de doi ani a suferit arsuri grave pe mai mult de jumătate din suprafața corpului, joi, după ce s-a opărit cu apă fierbinte în urma unui accident casnic. Micuțul a fost transportat de urgență la UPU Bistrița, iar ulterior a fost solicitat un elicopter SMURD pentru a-l transfera la Spitalul „Grigore Alexandrescu” din București, unitate specializată în tratarea arsurilor la copii.
![Elicopter SMURD. FOTO: arhivă](https://cdn.adh.reperio.news/image-b/b9c08303-bc9b-4bca-8cc9-1f0f5527062d/index.jpeg?p=a%3D1%26co%3D1.05%26w%3D700%26h%3D750%26r%3Dcontain%26c%3D0%252C0.156%252C1%252C0.59%26f%3Dwebp)
„Un copil de aproximativ 2 ani a suferit arsuri de gradul I și II pe aproximativ 55-60% din suprafața corporală, în urma unui accident casnic produs în localitatea Lunca Leşului (contact cu apă fierbinte). La caz au fost alocate un echipaj de prim ajutor SMURD de la Staţia de Pompieri Sângeorz-Băi şi un echipaj de terapie intensivă mobilă (cu medic)”, a transmis ISU Bistrița-Năsăud.
„A fost prealertat elicopterul SMURD și, totodată, a fost identificată o clinică specializată în tratarea arsurilor la copii – Spitalul Clinic de Urgență pentru Copii „Grigore Alexandrescu” București, care a confirmat disponibilitatea pentru primirea pacientului.
Transferul medical s-a realizat pe traseu, părinții deplasându-se cu mijloace proprii în întâmpinarea primei resurse medicale”, precizează ISU.
Copilul a fost preluat de un echipaj de terapie intensivă mobilă și transportat către UPU SMURD Bistrița, unde a primit îngrijiri înainte de transferul aerian spre capitală.