Regele Charles l-a felicitat pe Nicușor Dan, însă l-a avertizat că mandatul său „începe într-o perioadă de mare incertitudine în Europa”
0Regele Charles al III-lea l-a felicitat pe Nicușor Dan cu ocazia alegerii sale în funcția de președinte al României, avertizându-l că mandatul său „începe într-o perioadă de mare incertitudine în Europa și în lume”.

Mesajul, publicat pe Facebook de Ambasada Marii Britanii de la București, i-a fost înmânat noului președinte de către ambasadorul Regatului, Giles Portman, din partea Regelui Charles și soției sale Camilla.
„Dragă domnule Președinte,
Eu și soția mea dorim să vă transmitem cele mai calde felicitări cu ocazia alegerii dumneavoastră ca Președinte al României.
Mandatul dumneavoastră începe într-o perioadă de mare incertitudine în Europa și în lume. Împreună, ne confruntăm cu multe provocări, de la combaterea schimbărilor climatice și protejarea naturii, până la încheierea teribilului conflict din Ucraina. Îmi amintesc foarte bine vizita mea din 2022 la Centrul Romexpo din București, unde ne-am întâlnit când erați Primar. Știu că sub conducerea dumneavoastră nu doar că relația dintre țările noastre va înflori, dar vom rămâne uniți în munca noastră comună, inclusiv în sprijinul Ucrainei și al stabilității regiunii.
Reflectez cu drag la timpul petrecut în România în ultimii douăzeci și șapte de ani, călătorind prin întreaga țară și venind să cunosc și să prețuiesc arta, cultura și patrimoniul arhitectural al țării dumneavoastră, precum și pe toți oamenii din România pe care mă consider atât de norocos că i-am întâlnit”, se arată în postarea publicată de Ambasadă.
La finalul lui martie, Charles al III-lea a anulat două vacanțe în străinătate, din cauza problemelor de sănătate, după ce a fost internat de urgență la spital. Acesta urma să vină în România.
„Charles este un rege muncitor, dar are nevoie și merită pauze ocazionale. A fost regretabil că nu a putut zbura cu Camilla, mai ales că își doreau o binemeritată perioadă de relaxare împreună. El adoră România și așteaptă cu nerăbdare să o viziteze în fiecare an, dar vacanța ar fi implicat prea multă mișcare, iar în acest moment nu se simte capabil să facă față acestui efort”, a declarat o sursă.