VIDEO ISIS a inclus Republica Moldova în lista duşmanilor săi
0
Organizaţia teroristă Statul Islamic a publicat o înregistrare video în care vorbeşte despre „coaliţia diavolului“, principalul său duşman. În aşa-numita coaliţie, teroriştii au inclus 60 de ţări, inclusiv Republica Moldova, transmite publicaţia poloneză Gazeta Wyborcza, citată de Newsmaker.md.
Potrivit sursei citate, de rând cu statele care au dus o adevărată luptă împotriva Statului Islamic, se găsesc şi ţări care nu s-au implicat în vreun fel în conflictul din Siria. Printre acestea se numără Cehia, Ucraina, Polonia, Letonia, Republica Moldova şi altele.
„Aceasta este coaliţia voastră a diavolului, în care luptă Iran, Turcia şi Rusia. Ea a apărut, deoarece necredincioşii întotdeauna se adună împotriva adevărului”, se menţionează în înregistrarea video.
Publicaţia poloneză menţionează că imaginile video deja au fost şterse de pe Youtube şi Vimeo. În acestea apare un grafic cu cele 60 de ţări care ar face parte dintr-o aşa-numită coaliţie antiteroristă internaţională ce luptă în Siria împotriva ISIS. În aceste grafice putea fi observat şi drapelul Republicii Moldova.
„Noi numărăm drapelele voastre. Conform proorocului nostru, acestea vor ajunge la numărul 80.Apoi, toţi veţi arde în focul războiului”, declară unul dintre terorişti.
Statul Islamic este o grupare sunită activă în Irak şi Siria şi un stat (proclamat califat) islamic nerecunoscut. Organizaţia teroristă controlează zone din Siria, Irak, Turcia, Liban, Libia, Nigeria şi, mai nou, din Arabia Saudită.