Maia Sandu poate semna decretul de dizolvare a Parlamentului. Starea de urgenţă, declarată neconstituţională de CCM
0
Curtea Constituţională a R. Moldova a hotărât miercuri, 28 aprilie, că starea de urgenţă instituită de Parlament, pe 31 martie, prin votul deputaţilor PSRM-ŞOR, este neconstituţională. Sute de persoane au protestat în faţa Curţii, la îndemnul Partidului Acţiune şi Solidaritate, ca să ceară anularea stării de urgenţă, fapt ce permite dizolvarea Parlamentului şi declanşarea alegerilor parlamentare anticipate. Manifestanţii au scandat „anticipate!”.
Odată cu anularea stării de urgenţă, Maia Sandu are undă verde în ceea ce priveşte semnarea decretului de dizolvare a Parlamentului şi anunţării datei alegerilor parlamentare anticipate, care nu pot fi organizate mai devreme de 60 de zile de la dizolvarea Parlamentului sau mai târziu de 90 de zile.
Precizăm că Înalta Curte a dat aviz pentru dizolvarea Parlamentului, la sesizarea preşedintelui Maia Sandu, ca urmare a două tentative eşuate de învestire a Guvernului. Însă, Parlamentul nu putea fi dizolvat pe durata stării de urgenţă, despre care deputaţii din opoziţie spun că a fost instituită de majoritatea parlamentară PSRM-ŞOR cu scopul de a amâna alegerile parlamentare anticipate.
Din acest motiv, deputaţii Octavian Ţîcu şi Sergiu Litvinenco au depus sesizări la Curtea Constituţională ca judecătorii să verifice constituţionalitatea instituirii stării de urgenţă, care, potrivit lor, este neconstituţională, odată ce a fost instituită la iniţiativa unui grup de deputaţi, dar nu la iniţiativa Guvernului sau a Preşedinţiei, aşa cum prevede Constituţia.























































