Agenţia Naţională pentru Siguranţa Alimentului trece sub autoritatea directă a Guvernului

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Premierul Iurie Leancă a declarat că, în raportul de activitate al ANSA au fost scoase la iveală mai multe deficienţe Foto: Adevărul
Premierul Iurie Leancă a declarat că, în raportul de activitate al ANSA au fost scoase la iveală mai multe deficienţe Foto: Adevărul

Agenţia Naţională pentru Siguranţa Alimentelor (ANSA) se va subordona direct Guvernului şi nu Ministerului Agriculturii şi Industriei Alimentare, ca în prezent. Guvernul a aprobat o modificare, în acest sens, în actele legislative.

Analiza primelor luni de activitate a ANSA a scos la iveală unele deficienţe în funcţionarea mecanismului de coordonare şi luare a deciziilor în procesul de executare a atribuţiilor profesionale. S-a constatat că lipsa de operativitate în acţiunile întreprinse de Agenţie în ceea ce ţine de unele încălcări a regulilor de siguranţă a alimentelor  şi protecţie a consumatorilor ţine de lipsa unei autonomii reale a acestei autorităţi de control.

Ministrul Agriculturii şi Industriei Alimentare , Vasile Bumacov, care a depus  multe eforturi pentru crearea ANSA, a spus că se face o greşeală cu schimbarea subordonării Agenţiei, dar n-a dat mai multe explicaţii.

Premierul Iurie Leancă a afirmat că şi Comisarul European  pentru agricultură şi dezvoltare rurală, Dacian Cioloş, care s-a aflat recent în Republica Moldova, a fost de părere că instituţia trebuie să fie, pentru un mai mare grad de independenţă, subordonată direct Guvernului.

ANSA este o autoritate unică în domeniul siguranţei alimentelor, creată pentru monitorizarea siguranţei alimentelor pe tot lanţul  - de la furcă la furculiţă - şi a  evita dublările funcţiilor de control şi supraveghere, exercitate până acum un an de diferite instituţii asupra sectoarelor lanţului alimentar.

Republica Moldova

Top articole

Partenerii noștri

image
digisport.ro

Ultimele știri
Cele mai citite