Numărul absolvenților de facultate din SUA scade, în timp ce în China și India crește

0
Publicat:
Ultima actualizare:

		    Numărul absolvenților chinezi este în continuă creștere FOTO: edu-news.ro
Numărul absolvenților chinezi este în continuă creștere FOTO: edu-news.ro

Numărul absolvenților de facultate din SUA scade, în timp ce în China și India crește

Un studiu al Organizației pentru Dezvoltare și Cooperare Economică (OECD) arată o schimbare radicală în ceea ce privește numărul absolvenților de facultate din lume, odată cu creșterea economică din Asia.

29% din absolvenții din întreaga lume vor fi chinezi

Conform acestui studiu, numărul absolvenților de facultate din China în 2020 va crește semnificativ. 29% din absolvenții din întreaga lume, cu vârste cuprinse între 25 și 34 de ani, vor fi chinezi, relatează BBC News.
Cea mai mare cădere o înregistrează Statele Unite, cu doar 11% din absolvenți, care au fost devansate și de India și au ajuns pe locul trei în lume.

Se preconizează că Statele Unite, împreună cu țările Uniunii Europene, vor avea puțin peste un sfert din absolvenții din întreaga lume.

grafic china

  Rusia este, de asemenea, destinată declinului, cota absolvenților reducându-se la jumătate încă de la începutul secolului, iar Indonezia se va ridica până pe locul cinci.

Statele Unite, Europa occidentală, Rusia și Japonia în declin

Educația superioară a devenit un rezultat al performanțelor economice, iar în perioada de după al Doilea Război Mondial, universitățile din Statele Unite, Europa de Vest, Japonia și Rusia dominau.

Până în anii 2000, Statele Unite încă aveau o pondere de tineri absolvenți similară cu cea a Chinei, iar Japonia era egalată de India, în ce privește rata absolvenților.

Creșterea numărului de absolvenți în țările asiatice reflectă ambițiile lor de shimbare și dorința de a concura cu țările dezvoltate economic cu forță de muncă bine plătită şi calificată.

Sunt suficiente locuri de muncă?

Creșterea ratei absolvenților cu studii superioare înseamnă creșterea locurilor de muncă ce oferă condiții mai bune și câștiguri salariale mai mari.

OECD a analizat această problemă, privind către un singur aspect al pieței muncii și anume, modul în care știința și tehnologia influențează locurile de muncă.

Locurile de muncă din domeniul științei și tehnologiei au crescut rapid, iar studiul OECD sugerează că educația superioară poate genera noi joburi.

Patru din zece locuri de muncă din Europa de Nord și Scandinavia caută profesioniști în domeniul științei și tehnologiei, în contrast cu China și India, în care acestea reprezintă doar o mică parte din totalul forței de muncă.

OECD concluzionează că există beneficii generate de investiția în învățământul superior, prin faptul că se crează locuri noi de muncă pentru categoriile mai bine educate, în timp ce acele joburi ocupate de personalul necalificat dispar.
 
 

În lume

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite