VIDEO Ziua de AUR a României! Ponor, Iordache şi Izbaşa, în finalele la bârnă şi la sol!

0

Azi intră în apă şi Victor Mihalachi şi Alexandru Dumitrescu, unii dintre protagoniştii probei de canoe.

Suntem în ziua 11 a Olimpiadei, iar România este pe locul 20 în clasamentul pe medalii. Poziţia poate fi îmbunătăţită astăzi de gimnastele noastre, care concurează în finalele pe aparate. Iată mai jos programul complet al românilor care intră azi în competiţii:

11.30 Kaiac Canoe – K4-1.000m (masculin), serii: Ionel Gavrilă, Traian Neagu, Ştefan Vasile, Toni Ioneticu; 13.00 – semifinale

Sportivii români merg în semifinale, după ce au terminat pe locul patru în serii.

11.45 Kaiac Canoe – C2-1.000m (masculin), serii: Victor Mihalachi, Alexandru Dumitrescu; 13.10 – semifinale

Mihalachi şi Dumitrescu au terminat pe locul patru şi vor fi nevoiţi să tragă în semifinale pentru un loc în ultimul act. Dacă ar fi câştigat seria, românii mergeau direct în finală.

12.35 Kaiac Canoe – K2-500m (feminin), serii: Irina Lauric, Iuliana Paleu; 13.50 – semifinale

Româncele au terminat pe locul trei şi au bifat calificarea în semifinale.

12.55 Atletism – 5.000m feminin, serii: Roxana Bîrcă

Atleta noastră a încheiat pe locul 18 din 18 participante în prima serie de calificare.

15.00 Lupte greco-romane – 96kg masculin, calificări: Alin Alexuc Ciurariu; 17.00 – semifinale;21.50 - finala

Românul a pierdut în faţa bulgarului Elis Guri, unul dintre favoriţii competiţiei.

16.47 Gimnastică – bârnă, finala: Cătălina Ponor, Larisa Iordache

18.23 Gimnastică – sol feminin, finala: Cătălina Ponor, Sandra Izbaşa

21.05 Atletism – săritura în lungime, feminin, calificări: Viorica Ţigău

La bârnă, Diana Bulimar a fost înlocuită de Larisa Iordache, decizie ce a stârnit destule controverse, la fel ca retragerea lui Flavius Koczi din finala la individual compus. COSR a cerut explicaţii şi le-a primit: Diana Bulimar a fost de acord să-i cedeze locul Larisei, care are un exerciţiu cu şanse mai mari la medalie.

DIANA BULIAMR, ÎNLOCUITĂ CU LARISA IORDACHE. EŞTI DE ACORD?

La sol, Sandra Izbaşa a făcut un exerciţiu superb în proba de individual compus, pe acordurile celor de la Pink Flozd. Urmăreşte mai jos imaginile cu evoulţia Sandrei la sol.