VIDEO Pedepse fără precedent în România: 20 de etape de suspendări după Petrolul – Gaz Metan. „Canibalul“ Bornescu a ieşit cel mai şifonat

0
Bornescu

Partida care a făcut înconjurul lumii, cu şase fotbalişti eliminaţi şi cu o fază demnă de filmele de groază, în care portarul ploieştenilor şi-a muşcat, în mod repetat, adversarul i-a îndemnat pe cei de la Comisia de Disciplină să taie în carne vie.

Petrolul – Gaz Metan, scor 1-1, a furnizat o serie de incidente şocante, chiar şi pentru România. Din cauza celor petrecute în timpul jocului, şase fotbalişti, doi de la Petrolul şi patru de la Gaz Metan, au fost trimişi la cabine, înainte de finalul meciului, iar arbitrul Sebastian Colţescu a dictat 11 minute de prelungire.

După ce a analizat cele petrecute la Ploieşti, Comisia de Disciplină a tăiat în carne vie, dictând o serie de pedepse fără precedent:

Ratează finala Cupei României

Aceste pedepse îi afectează mai mult pe cei de la Petrolul. Motivul? Antrenorii Cosmin Contra şi Laurenţiu Roşu nu vor putea sta pe bancă, sâmbătă, 1 iunie, în finala Cupei României, când ploieştenii vor întâlni CFR Cluj.

Nici jucătorii Mircea Bornescu şi Geraldo Alves nu vor avea drept de joc în cupă.