U. Cluj - Vaslui. „Şepcile roşii“ câştigă şi se îndepărtează de zona retrogradării

0
Alin Buleică, unul dintre marcatorii ardelenilor în meciul U. Cluj - Vaslui FOTO Cosmin Iftode/Rpressport

Universitatea Cluj - FC Vaslui / U. Cluj a învins în partida disputată sâmbătă pe teren propriu împotriva lui FC Vaslui (2-1) şi s-a distanţat de zona periculoasă a clasamentului Ligii I.

Scorul a fost deschis de Universitatea Cluj prin Alin Buleică (33') şi doar două minute mai târziu Eduard Nicola a majorat scorul în favoarea ardelenilor pentru 2-0, rezultat cu care s-a intrat la pauză. Lucian Sânmărtean a reuşit golul de onoare al vasluienilor (71'), iar fluierul final a „parafat“ victoria lui U. Cluj cu 2-1.

Vasluienii au disputat meciul cu multe absenţe importante. Astfel, Jivko Milanov, Fernando Varela, Cauê, Raul Costin şi Vasile Buhăescu au fost suspendaţi pentru meciul de la Cluj, în timp ce Adrian Sălăgeanu, Liviu Antal şi Paul Tendeng au fost accidentaţi. „Şepcile roşii“ însumează acum 32 de puncte, cu şase mai multe decât Concordia Chiajna, prima echipă clasată sub linia retrogradării, care va juca luni cu CSMS Iaşi.

Echipe

Universitatea Cluj: V. Niculescu - R. Ciupe, A. Raţiu, Ninu, E. Nicola -  Bucşă, Muzac - Buleică, Ad. Popa II, Borza - N. Tony.

FC Vaslui: C. Straton - Heil, Celeban, Cordoş, Charalambous - N'Doye, Jumisse - Sînmărtean, Popovici, N. Stanciu - Temwanjera.