Steaua - Schalke 0-0 / Primăvară? Nu, iarnă lungă. Roş-albaştrii, eliminaţi din Europa

0

Obligată să câştige pentru a mai visa la primăvara europeană, Steaua a reuşit doar un egal fără goluri cu Schalke, într-o partidă cu destul ritm. Doar că Basel a învins-o a doua oară pe Chelsea, în acest sezon, iar Steaua va încheia grupa pe ultimul loc.

Steaua a ajuns să joace ultima şansă de a-şi continua parcursul european în acest sezon pe un stadion pe jumătate gol. Un decor jenant pentru o competiţie de talia Ligii Campionilor, însă o consecinţă firească a unui marketing falimentar.

Privată de susţinerea unui public numeros, Steaua s-a consolat cu faptul că măcar nemţii au fost îngăduitori şi au aliniat o formulă din care au lipsit mulţi fotbalişti de bază.

Portarul titular, Hildebrand, nici n-a venit în România, Boateng a venit, dar a plecat rapid, iar Matip şi Draxler, jucători de bază, au început partida pe banca de rezerve.

Chiar şi aşa însă, dominarea teritorială a Stelei a ţinut vreo 12 minute şi n-a produs nicio ocazie concretă. Apoi, treptat, nemţii au mutat jocul în careul roş-albaştrilor. De pe margine, Keller şi-a dat seama că în flancul stâng al bucureştenilor e o pâine de mâncat şi le-a transmis asta şi elevilor săi. Drept urmare, Uchida, japonezul cu golul de coşmar de 1-0 în tur, l-a „terorizat“ pe Latovlevici, însă, aproape de fiecare dată, mingea centrată în careul Stelei a fost respinsă, ori de fundaşii lui Reghecampf, ori de devieri norocoase.

Steaua a replicat în minutul 31: lovitură liberă bătută de Bourceanu, Szukala a recentrat cu capul în mijlocul careului, iar Piovaccari a reluat spectaculos, dar exact în direcţia lui Fahrmann, care a respins.

L-au pierdut pe Bourceanu

Din păcate pentru Steaua, în ultima fază a reprizei, Bourceanu a văzut „galben“ şi a devenit suspendat pentru ultima partidă a grupei, cu Chelsea, la Londra. Simţind superioritatea nemţilor, Laurenţiu Reghecampf a mutat defensiv la pauză. L-a scos pe Neagu, un fotbalist adus la Steaua peste capul lui şi titularizat doar din cauza accidentării lui Pintilii, şi l-a trimis pe teren pe Varela, fundaşul luat cu un milion de euro care stă pe bancă.

Mutarea a însemnat urcarea lui Gardoş în linia mediană, ca „închizător“, şi trecerea lui Varela în centrul apărării, lângă Szukala. Noua aşezare a rezistat doar 15 minute, fiindcă apoi „Reghe“ s-a răzgândit: l-a trecut pe Varela fundaş dreapta, l-a coborât pe Gardoş stoper şi l-a trecut pe Prepeliţă mijlocaş central!

După toate aceste mutări şi schimbări a venit cea mai mare ocazie a Stelei. Piovaccari a deviat perfect balonul, lăsându-i pe Chipciu şi pe Prepeliţă singuri cu portarul lui Schalke. Chipciu a ales însă cea mai proastă soluţie, o centrare anemică pentru Piovaccari, în loc să şuteze la poartă (59).

Penalty pentru Steaua

Zece minute mai târziu, roş-albaştrii au reclamat o lovitură de la 11 metri, după ce Fahrmann a ratat întâlnirea cu mingea şi l-a lovit cu pumnul în cap pe Piovaccari. Arbitrul olandez a dictat numai corner. Apoi, o lovitură liberă bătută excelent de Tănase a trecut razant cu bara (79). Cinci minute mai târziu, Stanciu a avut în vârful bocancului golul primei victorii în grupele Ligii Campionilor după şapte ani, însă a încercat să-l lobeze pe Fahrmann, portar de 1,96 de metri!

Şi, ca dezastrul să fie complet, Piovaccari a ratat incredibil din mijlocul careului (90), Basel a câştigat cu Chelsea pe final, iar Steaua a fost eliminată din Europa.

Au egalat recordul lui Spartak Moscova

Cum n-a câştigat nici marţi seară, Steaua a ajuns să egaleze un record nedorit, pe care-l deţinea Spartak Moscova, care n-a învins pe nimeni timp de 22 de partide în grupele Ligii Campionilor. Iar cum pentru echipa lui Reghecampf urmează ultimul meci din grupe, chiar la Londra, cu Chelsea, pe 11 decembrie, aproape sigur Steaua va stabili o nouă bornă negativă.

Ultimul succes al roş-albaştrilor în competiţie s-a înregistrat pe 13 septembrie 2006, un 4-1 în deplasare cu Dinamo Kiev.