Simona Halep la US Open: cine a „răpit-o“ pe Simona? Românca a jucat groaznic şi a fost spulberată

0
Simona Halep

După cel mai bun meci al ei la New York, cel cu Azarenka (Belarus, 20 WTA), Halep ne-a arătat cel mai prost meci făcut de ea la ultimul turneu de Mare Şlem al anului, fiind bătută fără drept de apel de Flavia Pennetta (Italia, 26 WTA).

Dacă la fotbal 3-0 e scor de neprezentare, atunci la tenis, această înfrângere suferită de Halep, 1-6, 3-6, cu Flavia Pennetta ar trebui să fie considerată, de asemenea, una de neprezentare. Iar asta pentru că, exceptând game-urile 2, 3 şi 4 din setul al doilea, în rest, ocupanta locului 2 WTA n-a existat în confruntarea cu o adversară mai în vârstă cu zece ani.

După un început echilibrat, cu trei game-uri foarte lungi în care fiecare jucătoare şi-a făcut serviciul, cineva a „răpit-o“ pe adevărata Simona Halep. Românca a ratat o minge de break la 1-1, iar apoi senzaţia a fost că pe teren a apărut o sportivă deghizată în Simona Halep. Drept urmare, Pennetta a zburdat şi a luat cinci game-uri la rând, rezolvând primul set în doar 28 de minute.

Setul doi a început la fel de prost pentru Simona, care şi-a pierdut serviciul la 15. A fost „palma“ care a trezit-o preţ de trei game-uri. Constănţeanca s-a distanţat la 3-1, dar, din nou, a dispărut din joc. Iar de data asta a dispărut fără urme! Pennetta a luat, la fel ca în primul set, cinci game-uri consecutive, adjudecându-şi setul cu 6-3.
Mai mult, la un moment dat, italianca de 33 de ani, pentru a doua oară în semifinalele US Open, ajunsese la 15 puncte luate la rând în setul doi.

Halep a dat cu piciorul la o şansă uriaşă împotriva unei adversare care nu şi-a pierdut calmul în niciun moment. Pennetta n-a intrat în panică, nici măcar atunci când, pentru câteva minute în setul doi, Simona a lăsat senzaţia că s-a trezit şi controlează meciul.

Ajunsă în finală, Pennetta o va întâlni pe Roberta Vinci (Italia, 43 WTA), care a realizat surpriza zilei la New York.

CITEŞTE ŞI:

*Simona Halep la US Open: americanii au explicat de ce românca a fost bătută atât de clar de Flavia Pennetta

*Simona Halep la US Open: Pennetta a dezvăluit cum a reuşit să facă din Halep o jucătoare de nerecunoscut

*Simona Halep la US Open: o legendă a tenisului a rămas cu gura căscată după prestaţia Simonei. O analiză acidă

*Simona Halep la US Open: cifre de groază pentru Halep în meciul cu Pennetta. Statisticile spun povestea jocului
----------------------------
SETUL II

*6-3 Pennetta: BREAK! GAME, SET, MECI! Halep a fost condusă cu 15-40 pe serviciul ei şi a pierdut game-ul la 30. Meciul a durat o oră şi un minut. Halep a evoluat catastrofal şi a pierdut fireşte.

*5-3 Pennetta: Game luat la zero de italianca. Are 15 puncte luate consecutiv.

*4-3 Pennetta: BREAK! Italianca a realizat un break la zero şi a câştigat ultimele 11 puncte ale meciului.

*3-3: Game alb luat de italianca.

*3-2 Halep: REBREAK! Simona a fost condusă cu 15-40 şi a comis o greşeală dublă, pierzându-şi serviciul.

*3-1 Halep: BREAK! Game mare realizat de Simona. A fost condusă cu 30-40, dar a egalat şi a făcut break la deuce#1.

*2-1 Halep: Cel mai bun game al Simonei în acest meci. A luat serviciul ei la 15 şi a izbucnit de două ori de bucurie.

*1-1: REBREAK! Halep s-a trezit! A realizat break-ul la zero.

*1-0 Pennetta: BREAK! Halep e la pământ. A pierdut serviciul ei la 15.

*A început setul doi. Serveşte Halep.
SETUL I

*6-1 Pennetta: GAME, SET! Italianca a luat game-ul la 30. Primul set a durat 28 de minute.

*5-1 Pennetta: BREAK! Halep a servit catastrofal, a fost condusă cu 15-40 şi a scăpat după ce Pennetta a ratat o lovitură extrem de uşoară. Totuşi, românca şi-a pierdut serviciul la deuce#2.

*4-1 Pennetta: Cel mai scurt game al meciului de până acum. Pennetta a luat serviciul ei la 15.

*3-1 Pennetta: BREAK! Halep a fost condusă cu 15-40, a dat cu racheta de pământ de nervi şi şi-a pierdut serviciul la 30.

*2-1 Pennetta: Halep a ratat mingea de break la deuce#1, iar italianca a luat game-ul la deuce#3.

*1-1: Halep şi-a luat serviciul la zero.

*1-0 Pennetta: Italianca îşi face serviciul la 15.

*Începe meciul. Serveşte Pennetta.
---------------------------
UPDATE 18.13 -
Jucătoarele au ieşit pe teren şi urmează să facă încălzirea.

UPDATE 18.03 - Meciul urmează să înceapă. Deocamdată, e intonat imnul Statelor Unite pe arena „Arthur Ashe“.
----------------------
Flavia Pennetta s-a născut la Brindisi, la 25 februarie 1982 şi e clasată pe locul 26 în clasamentul WTA.

Având maximum carierei locul 10 în 2009, Flavia s-a simţit foarte bine la US Open de-a lungul timpului. Aceasta e cea de-a doua ei semifinală, pe prima a jucat-o în 2013. De asemenea ea a atins faza sferturilor de patru ori, inclusiv anul trecut.

Flavia Pennetta are 3-1 la victorii cu Simona, însă românca a câştigat anul acesta cu 6-3, 7-5 la Miami. Pennetta câştigase, în 2010, la Marbella, în 2013 la Bastad, iar Simona s-a retras în timpul întâlnirii de la US Open din 2013.

Pennetta are 10 titluri în palmares, unul mai puţin decât Simona, şi două semifinale de Grand Slem, ambele la US Open.

Halep - Pennetta va fi prima semifinală la US Open 2015, de la ora 18.00, ora României. Apoi, se va juca meciul Serena Williams - Roberta Vinci, probabil, după ora 20.00.

Rămâi pe adevarul.ro pentru a urmări, minut cu minut, în format livetext, desfăşurarea confruntării Halep - Pennetta.

Iar în cazul în care Simona va ajunge în ultimul act, adevarul.ro va oferi un livetext şi pentru partida care va stabili adversara ei din finală!