Meci demenţial: Porto şi Roma s-au luptat peste 120 de minute pentru un loc în sferturi. Încă un rezultat decis de VAR

0
Cunyet Cakir

Arbitrajul video a influenţat decisiv ambele partide jucate, miercuri, în optimile Ligii Campionilor. Doar că, după finalul jocului din Portugalia, se va vorbi mult timp despre o decizie care a ţinut publicul cu sufletul la gură.

Victorioasă, în tur, pe „Olimpico“ în faţa celor de la Porto (2-1), AS Roma n-a reuşit să-şi păstreze avantajul în returul de pe „Dragão“, unde a cedat cu acelaşi scor.

Astfel, s-a intrat în prelungiri, iar aici arbitrajul video le-a venit în ajutorul portughezilor. În minutul 117, centralul turc, Cunyet Cakir, a fost chemat pe margine pentru a revedea o intervenţie a lui Florenzi, după care a arătat spre punctul cu var! Telles a marcat de la 11 metri pentru Porto, ridicând scorul la 3-1 pentru portughezi, scor de calificare în sferturi!

Roma s-a aruncat nebuneşte în atac şi, undeva în minutul 120+2, a sperat într-o decizie favorabilă prin arbitrajul video. Brahimi părea că i-a pus piedică în careul propriu lui Schick, însă, deşi jocul s-a oprit pentru ca VAR să lămurească lucrurile, lui Cakir i s-a transmis că faza nu merită revăzută pe monitor şi că nu se impune lovitură de pedeapsă!

Portughezii au respirat uşuraţi, au rezistat şi în ultimele secvenţe, în ciuda unei ieşiri greşite din poarta a lui Casillas, şi au ajuns în sferturile Ligii Campionilor.