Meci de infarct în Superligă. Petrolul Ploieşti-FC Hermannstadt 4-1, iar „Lupii galbeni” urcă pe locul doi în clasament

0

Echipa Petrolul Ploieşti a învins vineri, pe teren propriu, scor 4-1, formaţia FC Hermannstadt, în primul meci al etapei a 11-a din Superligă. „Lupii galbeni” urcă astfel pe locul doi în clasament.

Petrolul Ploieşti a învins FC Hermannstadt FOTO: FB-FC Hermannstadt

FC Hermannstadt a avut prima ocazie a meciului de la Ploieşti, în minutul 4.

Portarul Zima a respins şutul lui Aurelian Chiţu, însă scorul a fost deschis, două minute mai târziu, de către gazde, prin Ricardinho, cu o lovitură de cap excelentă, potrivit News.ro

Mihnea Rădulescu a majorat avantajul ploieştenilor în minutul 11.

Mihnea Rădulescu a făcut 3-0 în minutul 26.

După pauză, Sergiu Buş a marcat pentru Hermannstadt, cu capul, în minutul 48.

Petrolul a închis însă meciul în minutul 64, când Akosah-Bempah a trecut de Valerică Găman şi de Ionuţ Stoica, iar Grozav a şutat din prima, de la marginea careului stabilind scorul final, Petrolul – Hermannstadt 4-1.

În clasament, Petrolul Ploieşti este pe locul 2, cu 18 puncte, în timp ce FC Hermannstadt se află pe locul 7, cu 13 puncte.

Au marcat: Ricardinho (6), Mihnea Rădulescu (11, 26), Gheorghe Grozav (64), respectiv Sergiu Buş (48).