Măcel în Bundesliga! Bayern Munchen o bate rău pe Borussia Dortmund şi trece pe primul loc în clasament

0

Bayern Munchen a învins, sâmbătă, pe teren propriu, cu scorul de 5-0, pe fostul lider al clasamentului, Borussia Dortmund, în etapa a 28-a a campionatului Germaniei.

Bavarezii au făcut un meci mare şi nu le-au lăsat nicio şansă rivalilor la titlul de campioană în Bundesliga. Victoria a fost una de poveste, statistica meciului fiind la fel de grăitoare precum rezultatul final - şuturi pe poartă 11-1, cornere 11-1, posesie 60-40.

Gazdele au avut nevoie de puţin mai mult de un sfert de oră oentru a se desprinde Hummels ’10 şi Lewandowski ’17, golul 200 marcat în Bundesliga, Modificând repede tabela. Până la pauză Bayern a dublat avantajul prin Martinez ’41, şut de fabulos de la marginea careului, şi Gnabry ’43, cu o lovitură de cap imparabilă.

Repriza a doua s-a jucat într-o viteză inferioară, dar chiar şi aşa Lewandowski a reuşit dubla în minutul 89.

Bayern Munchen, care a câştigat ultimele 6 titluri în Bundesliga, este lider în clasament, cu 64 de puncte, iar Borussia este pe doi, cu 63 de puncte.