Ghinion teribil pentru Drăgulescu la CM de gimnastică de la Stuttgart. A ratat la mustaţă podiumul în proba de sărituri

0

Gimnastul Marian Drăgulescu s-a clasat, duminică, pe locul 4, în finală la sărituri, la Campionatul Mondial de la Stuttgart.

După o primă săritură aproape perfectă, apreciată de arbitri cu nota 14.966, la cea de a doua încercare gimnastul român a ezitat la aterizare, a primit doar 14.283 şi cu o medie de 14.624 puncte a terminat în afara podiumului.

La 38 de ani, el este calificat şi la Jocurile Olimpice de la Tokyo în aceeaşi probă, alături de Maria Holbură, la individual-compus.

8. Hakseon Yang: 14.316

În calificări, Drăgulescu a avut exact aceeaşi medie, 14.624 (locul 6).

Finalele pe aparate continuă duminică fără o altă reprezentare românească, la masculin cu paralele şi bară fixă, iar la feminin, cu bârnă şi sol.

Marian Drăgulescu a fost singurul reprezentant al României într-o finală, iar la 39 de ani, anul viitor va concura, tot la sărituri, şi la Jocurile Olimpice de la Tokyo.