Figuranţi în „Teatrul Viselor“: Roma, zdrobită de Manchester United! Două cartonaşe roşii în Villarreal-Arsenal

0
pogba

Joi seara, au avut loc meciurile tur din semifinalele Europa League din acest sezon, Manchester United - AS Roma şi Villarreal - Arsenal.

Pe stadionul Old Trafford din Manchester, supranumit şi "Teatrul Viselor", formaţia gazdă a fost condusă la pauză de AS Roma, 1-2, dar a marcat de 5 ori în partea secundă şi a tranşat în mare măsură calificarea în finala competiţiei. Pentru gazde au marcat: Fernandes ‘9 şi ’71 (penalti), Cavani ’48 şi ’64, Pogba ’75 (foto) şi Greenwood ‘86, în timp ce Pellegrini ’15 (penalti) şi Dzeko ‘34 au semnat reuşitele oaspeţilor.

Manchester United: De Gea - Wan-Bissaka, Lindelöf, Maguire, Shaw - McTominay, Fred (Matic ’83) – Rashford (Greenwood ’76), Bruno Fernandes (Mata ’90), Pogba - Cavani. Antrenor: Ole Gunnar Solskjaer.

AS Roma: Pau Lopez (Mirante ’28) - Smalling, Cristante, Ibanez - Karsdorp, Diawara, Veretout (Villar ‘5), Spinazzola (Peres ’37) - Pellegrini, Mkhitaryan - Dzeko. Antrenor: Paulo Fonseca.

Tot joi, Villarreal a învins cu 2-1 Arsenal Londra, într-o partidă cu câte un jucător eliminat la fiecare echipă. Arsenal a rămas în 10 oameni, în minutul 57, după eliminarea lui Ceballos, iar Capoue de la Villareal a fost trimis la vestiare cu zece minute înainte de finalul partidei. Golurile au fost marcate de Trigueros ‘5, Albiol ’29 pentru gazde, respectiv Pepe ’73 (penalti)

Villarreal: Rulli – Foyth (Gaspar ’70), Albiol, Pau Torres, Pedraza (A. Moreno ’80) - Parejo, Capoue, Trigueros (Gomez ’80) - Gerard Moreno, Alcacer (Coquelin ’46), Chukwueze. Antrenor: Unai Emery.

Arsenal Londra: Leno - Chambers, Holding, Pablo Mari, Xhaka - Smith Rowe (Elneny ’90), Ceballos, Partey, Saka (Aubameyang ’85) – Odegaard (Martinelli ’63) – Pepe (Willian ’90). Antrenor: Mikel Arteta.

Manşa secundă a semifinalelor este programată la 6 mai.