FED Cup Canada - România 1-1: Meci de pus în ramă pentru Dulgheru

0
Alexandra DUlgheru a învins-o pe Eugenie Bouchard şi România a egalat Canada FOTO AFP

FED Cup Canada - România. Fără Simona Halep, România înfruntă Canada, la Montreal, în încercarea de a ajunge în lumea bună a tenisului pentru prima dată după 1992.

Alexandra Dulgheru o învinge în două seturi pe canadianca Eugenie Bouchard (locul 7 WTA). Astfel, la finalul primei zile de concurs, România şi Canada se află la egalitate, 1-1.

După finalul meciului câştigat de Alexandra, staff-ul României i-a dat o replică haioasă lui Bouchard. Vezi aici gestul ironic la adresa canadiancei

Eugenie Bouchard - Alexandra Dulgheru 0-2

Setul II

4-6 Alexandra Dulgheru o învinge în două seturi pe Eugenie Bouchard. Canada-România, 1-1.

4-5 Dulgheru urmează la serivciu şi poate închide partida.

3-5 Alexandra Dulgheru câştigă un nou game.

3-4 Bouchard e în corzi. Românca realizează încă un break şi urmează la serviciu.

3-3 Alexandra Dulgheru continuă să joace la un nivel înalt şi o egalează pe canadiancă.

3-2 Bouchard, din nou la conducere.

2-2 Meciul este foarte strâns. Canadianca reuşeşte şi ea break-ul.

1-2 Dulgheru realizează un nou break în faţa lui Eugenie Bouchard.

1-1 Românca egalează.

1-0 Bouchard câştigă game-ul inaugural al setului secund.

Setul I

4-6 Alexandra Dulgheru câştigă primul set după 42 de minute!

4-5 Dulgheru luptă incredibil şi realizează un nou break. Serveşte pentru adjudecarea primului set!

4-4 Alexandra Dulgheru câştigă cel mai lung game de până acum al partidei.

4-3 Canadianca este din nou în avantaj.

3-3 Bouchard iese la atac şi realizează rebreak-ul.

2-3 Româncă mai realizează un break şi preia conducerea îin primul set. Urmează la serviciu.

2-2 Dulgheru nu este o adversară uşoară pentru Bouchard.

2-1 Reprezentanta Canadei îşi câştigă serviciul şi preia conducerea.

1-1 Bouchard face rebreak-ul şi egalează situaţia.

0-1 Alexandra Dulgheru începe meciul cu un break.

---------------------------------------

România a început cu stângul confruntarea cu Canada în play-off-ul pentru accederea în Grupa Mondială. Ceea ce ar fi trebuit să fie o victorie lejeră pentru Irina Begu (locul 33 WTA) s-a transformat într-un coşmar numit Francoise Abanda (locul 260 mondial).

Primul set a fost la discreţia jucătoarei din România, care s-a impus, fără emoţii, cu 6-4. Al doilea set părea să meargă şi mai bine pentru Begu. Aceasta a condus cu 2-0, însă, ulterior, a cedat cu 5-7.

În decisiv, scenariul de coşmar s-a repetat. Din nou, Begu a condus cu 2-0, dar apoi a suferit o accidentare la gamba piciorului la acest scor. A cerut intervenţia medicului, însă, în mod clar, n-a mai fost aceeaşi jucătoare din acest moment până la finalul partidei.

Având o adversară chinuită de durere în faţă, Abanda, aflată la doar al doilea ei joc în Fed Cup, a prins încredere pe măsura trecerii minutelor. A revenit de la 0-2 în setul trei şi s-a impus cu 6-4.

2 ore şi 39 de minute a durat meciul Begu - Abanda.

Urmează confruntarea Bouchard (7 WTA) - Dulgheru (69 WTA) în această noapte, iar duminică meciurile se vor juca după următorul program:

Eugenie Bouchard - Irina Begu
Francoise Abanda - Alexandra Dulgheru

Dublu:
Gabriela Dabrowski / Sharon Fischman - Andreea Mitu / Raluca Olaru

------------------------------

SETUL III

*6-4: GAME, SET, MECI ABANDA! Jucătoarea numărul 260 în lume a condus cu 40-15 pe serviciul Irinei şi a valorificat prima minge de set, iar Canada conduce România cu 1-0. Urmează confruntarea Bouchard - Dulgheru.

*5-4 Abanda: Rebreak Begu la 30.

*5-3 Abanda: Dezastru pentru Begu! Şi-a pierdut serviciul la zero, iar Abanda va servi pentru meci.

*4-3 Abanda: Canadianca s-a impus la 30 pe serviciul ei.

*3-3: Begu a luat o gură de oxigen şi şi-a adjudecat serviciul la 30, după trei game-uri pierdute consecutiv.

*3-2 Abanda: Ocupanta locului 260 în lume a câştigat al treilea game la rând, de această dată, pe serviciul ei, la 30. Canadianca a trecut în avantaj pentru prima dată în setul trei.

*2-2: Game catastrofal pentru Begu. A condus cu 40-0 pe serviciul ei. Apoi, a pierdut trei puncte la rând, iar ulterior şi-a pierdut şi serviciul.

*2-1 Begu: Primul game adjudecat pe Abanda în setul trei. A triumfat pe serviciul ei, la 30.

*2-0 Begu: Irina e descătuşată şi, din nou, în controlul meciului. S-a impus pe serviciul ei, lejer, la 15.

*1-0 Begu: Break realizat de Irina după cel mai lung game al meciului de până acum.

SETUL II

*7-5: GAME, SET ABANDA! Jucătoarea numărul 260 în lume a condus cu 40-15 pe serviciul Irinei. Aceasta a salvat prima minge de set, dar a cedat la a doua. După un prim set în care a fost dominată, clar, de Begu, acum Abanda e mult mai stăpână pe ea şi deloc intimidată de faptul că adversara ei se află pe poziţia a 33-a în lume.

*6-5 Abanda: Canadianca s-a impus la 30 pe serviciul ei.

*5-5: Game crucial câştigat de Begu pe serviciul ei! A salvat o minge de set, iar apoi s-a impus greu, egalând scorul.

*5-3 Abanda: Primul moment critic din acest set pentru Begu. A fost condusă cu 0-40 pe serviciul ei, a salvat două mingi de break, dar a cedat la cea de a treia, iar Abanda va servi pentru a câştiga setul.

*4-3 Abanda: Jucătoarea de 18 ani şi-a păstrat serviciul la 30.

*3-3: Begu s-a impus pe serviciul ei la 30.

*3-2 Abanda

*2-2: Begu a egalat.

*2-1 Abanda: Jucătoarea de 18 ani şi-a păstrat serviciul la 30.

*1-1: Begu s-a impus pe serviciul ei la 15.

*1-0 Abanda: Canadianca a condus cu 40-0 pe serviciul ei şi s-a impus la 30.

----------------------------------------

SETUL I

*6-4: GAME, SET BEGU DUPĂ 42 DE MINUTE! Irina şi-a câştigat serviciul la zero şi are 1-0 la seturi.

*5-4 Begu: Primul game luat de canadianca după trei pierdute consecutiv.

*5-3 Begu: Irina e în control total. S-a impus la 15 pe serivicul ei, câştigând game-ul cu un as.

*4-3 Begu: Jucătoarea din România trece în avantaj pentru prima dată în acest meci. Ea a condus cu 40-0 pe serviciul adversarei şi a izbutit break-ul la 15.

*3-3: Begu şi-a adjudecat serviciul la 30.

*3-2 Abanda: Canadianca s-a chinuit serios pentru a-şi păstrat serviciul.

*2-2: Begu a egalat, câştigându-şi serviciul, lejer, la 15.

*2-1 Abanda: Begu a izbutit un rebreak la 15.

*2-0 Abanda: Mare surpriză! Canadianca a reuşit primul break al meciului.

*1-0 Abanda: Begu a ratat o minge de break, iar canadianca de 18 şi-a păstrat serviciul după un game lung.

*Meciul a început.

----------------------------------

UPDATE 20.12 - Abanda e abia la al doilea meci în Fed Cup, în timp ce pentru Begu urmează confruntarea cu numărul 10.

UPDATE 20.10 - Foarte mulţi români sunt în tribune, iar peste tot se vâd steaguri tricolore.

UPDATE 20.05 - Begu şi Abanda (18 ani) au intrat pe teren şi au început încălzirea.

----------------------------

Chiar şi fără Simona Halep, România are prima şansă în faţa Canadei la FED Cup, după cum „Adevărul“ a explicat aici. Probabil, gazdele sunt şi ele conştiente de valoarea superioară a echipei României, motiv pentru care vedeta lor, Eugenie Bouchard, a dat tonul la un război psihologic printr-un gest lipsit de bun simţ.

Dacă echipa Canadei a pierdut deja „meciul“ cu Fair-Play, acum e rândul tricolorelor să-şi arate clasa superioară şi pe teren. Primul meci FED Cup Canada - România care va deschide balul va fi cel dintre Irina Begu (33 WTA) şi Francoise Abanda (260 WTA). Partida va începe de la ora 20.00 şi va transmisă de Dolce Sport.

Imediat după această confruntare, aroganta Eugenie Bouchard (7 WTA) o va întâlni pe Alexandra Dulgheru (69 WTA) la FED Cup Canada - România.

Duminică, restul partidelor la FED Cup se vor desfăşura după următorul program:

Dublu:

Câştigătoarea confruntării FED Cup Canada - România va ajunge în Grupa Mondială I, iar învinsa va merge în Grupa Mondială II.