Fără Cristi Chivu, Inter s-a calificat cu mari emoţii în semifinalele Cupei Italiei

0
Inter s-a chinuit pe teren propriu în sferturile Cupei Italiei contra Bolognei FOTO Mediafax

Inter Milano, fără Cristi Chivu în teren, a avut nevoie de minute de prelungire pentru a o învinge pe Bologna şi a se califica în semifinalele Cupei Italiei. Golul izbăvirii a venit chiar în minutul 120.

Inter Milano s-a chinuit teribil contra Bolognei în sferturile Cupei Italiei, având nevoie de 120 de minute pentru a merge mai departe. Deşi elevii lui Andrea Stramaccioni au deschis prin Guarin în minutul 34, iar Palacio a dublat diferenţa în minutul 77, Interul s-a văzut egalată în cu zece minute înainte de final.

Mai întâi, Diamanti a redus din handicap în minutul 80, apoi Gabbiadini a restabilit egalitatea cu şase minute înainte de finalul timpului regulamentar. La scorul de 2-2, partida a intrat în prelungiri. Niciuna dintre echipe nu a vrut să rişte, astfel că soarta calificării părea că se va decide la loviturile de departajare.

Guarin nu a fost, însă, de acord cu acest lucru şi a marcat pentru Inter golul de 3-2 în ultimul minut al celei de-a doua reprize de prelungiri. Inter a obţinut, astfel, o victorie chinuită cu Bologna, care îi permite să meargă în careul de aşi al Cupei Italiei.

Românul Cristi Chivu nu a luat loc nici măcar pe banca de rezerve a Interului la acest meci. Fundaşul nostru acuză o nouă accidentare şi este posibil să fie operat din nou.

Echipele de start au fost următoarele:

Inter: Handanovi - Juan, Silvestre, Ranocchia - Pereira, Benassi, Zanetti, Jonathan - Cassano, Guarin, Rocchi.

Bologna: Agliardi - Sorensen, Portanova, Antonsson - Morleo, Guarente, Perez, Motta - Gilardino, Pasquato, Diamanti.