Elena Rybakina, regina tenisului la Indian Wells: Suma cu care a fost răsplătită și noul clasament WTA

0

Jucătoarea kazahă de tenis (n.r. - s-a născut la Moscova), Elena Rybakina, a câştigat în premieră turneul WTA 1.000 de la Indian Wells (California), dotat cu premii totale de 8,8 milioane de dolari, după ce a învins-o în finala de duminică pe belarusa Aryna Sabalenka, numărul doi WTA, cu 7-6 (13/11), 6-4.

Elena Rybakina, cu titluri câștigate la Wimbledon 2022 și Indian Wells 2023

Campioana de la Wimbledon a obţinut, la 23 de ani, al patrulea titlu din carieră, celelalte două fiind câştigate la Bucureşti în 2019 şi la Hobart în 2020. Pentru triumful de la Indian Wells, Rybakina primit un cec în valoare de 1.262.220 de dolari.

Rybakina şi-a luat revanşa în finala de la Indian Wells, după ce a pierdut finala turneului de la Melbourne în faţa Arynei Sabalenka. Aceasta a fost prima victorie a kazahei în faţa belarusei, după patru eşecuri consecutive.

Sabalenka a greşit mai mult în cele 75 de minute ale finalei, adunând nu mai puţin de 10 duble greşeli, irosind şi două mingi de set în primul act, alături de alte erori neforţate. Eşecul suferit în faţa Elenei Rybakina, care a încheiat cu șapte aşi, a fost doar al doilea în 19 meciuri pentru Sabalenka, venind sub privirile legendarului Rod Laver, miliardarului Bill Gates sau ale solistei P!nk, notează AFP.

După victoriile reuşite în California în faţa primelor două jucătoare ale lumii, Rybakina a ajuns pe locul 7 în clasamentul mondial publicat luni.