Djokovici, de neoprit la Monte Carlo: liderul mondial leagă victoriile și va juca o semifinală incendiară

0

Novak Djokovici, liderul ATP şi principal favorit, s-a calificat vineri în semifinalele turneului ATP Masters 1.000 de la Monte Carlo, dotat cu premii totale de 5.950.575 de euro, după ce l-a eliminat în sferturi pe australianul Alex De Minaur (11 ATP, favorit nr. 11).

Novak Djokovici. FOTO: Arhiva Adevărul

Djokovici s-a impus la capătul unui meci de două ore şi cinci minute, el reuşind doi aşi şi făcând o singură dublă greşeală, adversarul său având trei aşi şi făcând patru duble greşeli.

În penultimul act, sârbul se va confrunta cu norvegianul Casper Ruud (10 ATP, favorit nr.8). Acesta l-a învins pe francezul Ugo Humbert, locul 15 ATP, în trei seturi, 6-3, 4-6, 6-1. Casper Ruud, finalist la Roland Garros în 2022 şi 2023, şi la US Open în 2023, a mai ajuns o singură dată în semifinale la Monte Carlo, în 2021, când s-a înclinat în faţa rusului Andrei Rublev.