Cupa României. FC U Craiova, Gloria Buzău și CSC Dumbrăviţa, calificate în grupe

0
0

FC U Craiova şi două formaţii de liga a doua, CSC Dumbrăviţa şi Gloria Buzău, s-au calificat, marţi, în grupele Cupei României la fotbal, competiţie care se desfăşoară într-un nou format din acest sezon.

FOTO Shutterstock
FOTO Shutterstock

CSC Dumbrăviţa a trecut la loviturile de departajare de Politehnica Iaşi, cu 7-6.

FC U Craiova a trecut de Ripensia cu 4-0, la Timişoara.

Gloria Buzău a avut nevoie de prelungiri pentru a o învinge pe formaţia de liga a treia Şoimii Lipova (3-2).

Şaisprezecimile de finală au fost înlocuite de un play-off, urmat imediat de o fază a grupelor, în care vor intra direct şi cele mai bune 8 echipe din Liga 1. În această rundă, cele 24 de echipe rămase în competiţie vor fi împărţite în 4 grupe de câte 6, câte două din urnele valorice 1, 2 şi 3. Vor rezulta, astfel, trei meciuri pentru fiecare echipă, cu câte o adversară din fiecare urnă valorică. Cupa României se va încheia cu fazele sferturilor, semifinalelor şi finala, disputate toate într-o singură manşă.

Rezultatele de marţi:

(+) CSC Dumbrăviţa (II) - ACSM Politehnica Iaşi (II) 0-0, după prelungiri; 7-6 la loviturile de departajare, Stadion ''Ştefan Dobay'' - Dumbrăviţa)

Au executat în ordine loviturile de departajare: Francisc Cristea 0-0 (ratare), Răzvan Ghinescu 1-0 (gol), Alexi Hrib 1-1 (gol), Cristian Grancea 2-1 (gol), Paul Fosu-Mensah 2-2 (gol), Toma Bodri 3-2 (gol), Ştefan Ştefanovici 3-3 (gol), Andrei Olaru 3-3 (ratare), Anton Karaceanakov 3-4 (gol), Petre Simon 4-4 (gol), Pawel Tomczyk 5-4 (gol), Ionuţ Tănase 5-5 (gol), Tudor Telcean 5-6 (gol), Sebastian Bura-Koţ 6-6 (gol), Christ Kouadio 6-6 (ratare), Alexandru Martinov 7-6 (gol).

SC FC Ripensia Timişoara (II) - (+) FC U Craiova 1948 (I) 0-4 (0-1), Stadion Electrica - Timişoara

Au marcat: Vlad Achim (9), Sekou Sidibe (73), Ionuţ Zanfir (76), Radu Negru (89).

CS Şoimii Lipova (III) - (+) Gloria Buzău (II) 2-4 (1-1, 2-2), după prelungiri, Stadion Comunal - Lipova

Au marcat: Ovidiu Bulza (40), Sebastian Susan (72), respectiv Alexandru Boiciuc (15), Mihai Neicuţescu (76), Ariel Lopez (104), Rareş Uţiu (120+1).

Echipele precedate de semnul (+) s-au calificat în grupele competiţiei.

Sport


Ultimele știri
Cele mai citite