CSM Bucureşti a ratat intrarea în Final Four! Tigroaicele, meci de coşmar şi eliminare dramatică

0
Cristina Neagu - CSM Bucureşti - ŢSKA Moscova / 3 apr. 2021 / FOTO Mediafax Foto / Eduard Vînătoru

Echipa de handbal feminin CSM Bucureşti a pierdut returul cu ŢSKA Moscova la 5 goluri, scor 24-19, aceeaşi diferenţă cu care câştigase la Bucureşti, 32-27, dar a fost eliminată pentru că. a înscris mai puţine goluri în deplasare.

Duminică seara, la Moscova, CSM Bucureşti pornea drept favorită la calificarea în seminfinale. Fetele antrenate de Adi Vasile se impuseseră în prima manşă la 5 goluri diferenţă, după o partidă controlată aproape în totalitate şi în care au condus uneori chiar şi la 9 goluri.

În Rusia, CSM a început excelent şi s-a distanţat la 3 goluri în minutul 21, 9-6. Finalul primei reprize a fost însă catastrofal. Gazdele au înscris de alte şase ori, au mai primit un singur gol şi au intrat la vestiare în avantaj, 12-11.

Bucureştenecele au început şi partea a doua cu frâna de mână trasă şi diferenţa de pe tabelă a crescut constant, 14-12 (min 35), 16-13 (min 39), 18-14 (min 46), 23-16 (min 54). Pe final, Neagu (2 reuşite) şi Dembele au marcat de trei ori consecutiv şi părea că româncele vor reuşi o calificarea miraculoasă, 23-19 (min 59). Rusoaiicele au dat insă gol imediat, CSM a avut apropae un minut la dispoziţie să mai înscrie, dar nu a făcut-o şi a părăsit competiţia în lacrimi.

Cu 51-51 la general, dar mai multe goluri marcate în tur, ŢSKA s-a calificat la Turneul Final Four.

Celelalte trei echipei calificate sunt Gyor ETO, Brest şi Vipers, care au eliminat în sferturi echipele Buducnost, Metz şi Rostov-Don.

CSM n-a mai jucat la Turneul Final Four din 2018, când a încheiat cu medalie de bronz, după ce în 2016 cucerea trofeul, iar în 2017 obţinea tot medalia de bronz.

Tragerea la sorţi a semifinalelor Ligii Campionilor la handbal feminin va avea loc în 13 aprilie, la Budapesta. Tot acolo va avea loc şi Turneul Final Four, în 29 şi 30 mai.