Real Madrid, victorie mare cu Liverpool, devine favorită la calificarea în semifinale

0
real

Real Madrid a învins, marţi, pe teren propriu, cu scorul de 3-1 (2-0), pe Liverpool, în manşa tur a sferturilor de finală ale Ligii Campionilor.

Prima repriză a fost la discreţia gazdelor. Trupa lui Zinedine Zidane a avut 8 şuturi spre poarta adversă (4 cadrate), în timp ce Liverpool nu a trimis nici măcar unul, iar scorul de la finalul primelor 45 de minute, 2-0 (Vinicius 27 şi Asensio '36) a fost unul firesc.  Oaspeţii au redus din handicap imediat după pauză (Salah '51), dar madrilenii au mai punctat o dată (Vinicius 65) şi au devenit favoriţi la calificarea în semifinale.

Într-un alt meci, Manchester City a învins, pe teren propriu, cu scorul de 2-1 (1-0), pe Borussia Dortmund, o partidă în care arbitrul Ovidiu Haţegan a avut o prestaţie controversată.

Meciurile retur vor avea loc la 14 aprilie.

Miercuri, de la ora 22.00, tot în prima manşă, se joacă Bayern Munchen - PSG şi FC Porto - Chelsea, partidele retur urmând să se dispute la 13 aprilie.