Surpriză mare la Birmingham. Principala favorită, una dintre rivalele Simonei Halep, a fost trimisă acasă

0

Turneul de la Birmingham, unul dintre ultimele turnee înainte de începerea Wimbledonului, a consemnat o mare surpriză.

Spaniola Garbine Muguruza, locul 3 WTA şi cap de serie numărul 1, a fost învinsă, joi, cu scorul de 6-2, 6-4, de Barbora Strycova din Cehia, locul 24 WTA, în optimile de finală ale turneului de categorie Premier de la Birmingham.

Deţinătoarea trofeului de la Wimbledon s-a înclinat după o partidă care a durat o oră şi 26 de minute.

Într-un alt meci, Petra Kvitova din Cehia, locul 8 WTA şi cap de serie numărul 4, a învins-o, cu 6-2, 6-2, pe Daria Gavrilova din Australia, locul 25 WTA, în 78 de minute.

Mihaela Buzărnescu va juca azi în compania Elinei Svitolina, în sferturile de finală