Sepsi, debut excelent în cupele europene, visează la calificarea în manşa următoare

0
Grozavu

Calificată pentru prima dată într-o competiţiei europeană, gruparea din Sfântu Gheorghe a obţinut un rezultat foarte bun pe terenul celor de Spartak Trnava, 0-0, în prima manşă a turului doi preliminar al Conference League.

De la meci la meci şi de la an la an, echipa pregătită de Leontin Grozavu (foto) arată tot mai bine. Sepsi a ajuns să reprezinte în premieră România în cupele europene, după ce a terminat sezonul trecut pe cel mai bun loc din istorie, 4, şi după ce a învins Viitorul Constanţa în barajul pentru ultimul loc calificant în Conference League.

Iar primul meci al covăsnenilor din aventura europeană, împotriva celor de la Spartak Trnava (Slovacia), poate fi considerat o reuşită. Sepsi a controlat întâlnirea încă din primul minut şi şi-a creat mai multe ocazii importante de gol decât adversara sa.

Gazdele au pus în pericol poarta noastră prin Bukata 29 şi 48, Yusuf 58, Savvidis 78 (cea mai mare ocazie a meciului - a scăpat singur cu portarul, dar a tras alături), în timp ce Rep 15, Ştefănescu 22 şi 42, Damaşcan 54 şi Chunchukov 70 au semnat oportunităţile de a marca pentru oaspeţi.

Din minutul 87, Sepsi a rămas în 10 oameni, după eliminarea fundaşului Bogdan Mitrea.

Spartak: Takac - Curma, Kosa, Twardzik, Mikovic - Bukata (Vlasko '80), Savvidis, Gric

(Prochazka '88) - Cabral, Ristovski (Boateng '75), Yusuf (Ivan '88). Antrenor Michal Gasparik;

Sepsi: Niczuly - Dimitrov, Tincu, Mitrea, Ştefănescu - Fofana, N. Păun (Vaşvari '84) - Aşkovski (Eder Gonzalez '60), Rep (Achahbar '71), Aganovici (Damaşcan '46) - Ciunciukov (Bojici '84). Antrenor Leo Grozavu.

Cartonaşe galbene: Yusuf '52, Ristovski '69, Twardzik '82, Kosa '83 / Aganovici '43, Mitrea '83 şi '86.

Cartonaş roşu: Mitrea '87

România, în turul II preliminar din Conference League

Astăzi, manşa tur

*Laci (Albania) - CS U Craiova 1-0

*Spartak Trnava (Slovacia) - Sepsi 0-0

*FCSB - Şahtior Karagandy (Kazahstan) ora 21.30, Pro TV

Meciurile retur sunt programate pentru 29 iulie.

În caz de calificare, în turul III preliminar, echipele româneşti vor avea următoarele partide:

*Kolos Kovalivka (Ucraina) - FCSB

*Sepsi - Sutjeska (Muntenegru) / Maccabi Tel-Aviv (Israel)

*CS U Craiova - Anderlecht (Belgia)

Confruntările din turul III preliminar vor avea loc la 5 (tur) şi 12 august (retur).