Ronaldo, gest urât: Ce a făcut când un adversar i-a cerut tricoul de joc

Portughezul de 35 de ani e foarte atent la gesturile sale, atunci când camerele sunt pe el, însă, din păcate, când nu e în prim-plan are şi nişte derapaje comportamentale.

Ştiri pe aceeaşi temă

Cristiano Ronaldo e un fotbalist uriaş şi talentul său, valorificat printr-o muncă titanică, nu poate fi contestat de nimeni. Dincolo de eterna discuţie despre cine e mai mare, Ronaldo sau Messi, rămân realizările formidabile ale portughezului care „vorbesc“ despre nivelul fanstastic pe care l-a atins.

Din păcate, uneori, Ronaldo n-are, totuşi, un comportament pe măsura valorii sale, ca sportiv. De pildă, după un meci din Mondialul din 2018, în care Portugalia a remizat cu Iranul (1-1) şi în care CR7 a ratat un penalty, jucătorii iranieni au vorbit despre faptul că, pe teren, pe durata celor 90 de minute, au fost înjuraţi, în permanenţă, de starul portughez. Care, la final, a şi refuzat să facă schimb de tricou cu Saman Ghoddos, unul dintre adversarii săi.

Acum, un episod similar a fost povestit de Marcel Heister (28 de ani), fundaşul celor de la Ferencvaros. Marţi seară, neamţul l-a avut adversar pe Ronaldo, în Juventus - Ferencvaros, scor 2-1. Maghiarii au deschis scorul la Torino, dar Ronaldo a egalat, iar Morata a adus victoria italienilor, în prelungiri, cu un gol în minutul 90+2.

După acest meci, Heister a povestit despre un moment care l-a dezamăgit, după partida în care Juventus a câştigat mult mai clar, 4-1, acum trei săptămâni. A fost meciul în care Ronaldo, frustrat că n-a marcat deşi a fost integralist, şi-a vărsat nervii pe fundaşul neamţ.

„Părea că e supărat şi cam nervos. Mi-a făcut semn să dispar atunci când l-am rugat să facem schimb de tricouri. Poate pentru că n-a putut să dea gol împotriva noastră“, a spus Heister.

GRUPA G

Dinamo Kiev – FC Barcelona 0-4
(Dest ’52, Braithwaite ’57 şi ’70, Griezmann ’90)

Juventus – Ferencvaros 2-1
(Ronaldo ’35, Morata’ 90+2 / Uzuni ’19)

Clasament: 1. Barcelona 12p, 2. Juventus 9p, 3. Dinamo Kiev 1p, 4. Ferencvaros 1p,

Dacă apreciezi acest articol, te așteptăm să intri în comunitatea de cititori de pe pagina noastră de Facebook, printr-un Like mai jos: