România, pe ultimul loc: Cum arată clasamentul grupei de calificare pentru Euro 2020 după prima etapă
0Tricolorii au făcut un meci, per ansamblu, slab, la Stockholm, iar acum se pregătesc pentru duelul cu Feroe (marţi, ora 21.45, Pro TV), de la Cluj.
Ca un amănunt interesant, în toate partidele din grupa F, disputate sâmbătă seară, gazdele s-au impus cu acelaşi scor, 2-1.
Iată rezultatele şi clasamentul grupei:
Suedia - România 2-1
Quaison 33, Claesson 40 / Keşeru 58
Malta - Feroe 2-1
Nwoko 13, Borg 77-penalty / Thomsen 90+8
Spania - Norvegia 2-1
Rodrigo 16, Sergio Ramos 71-penalty / King 65-penalty
Clasament
1. Malta 3p
2. Spania 3p
3. Suedia 3p
4. Feroe 0p
5. Norvegia 0p
6. România 0p
*Primele două clasate ajung la Euro 2020
Programul complet al grupei F
23 martie
Suedia – România 2-1
Malta – Feroe 2-1
Spania – Norvegia 2-1
26 martie
România – Feroe ora 21.45
Malta – Spania ora 21.45
Norvegia – Suedia ora 21.45
7 iunie
Norvegia – România ora 21.45
Feroe – Spania ora 21.45
Suedia – Malta ora 21.45
10 iunie
Malta – România ora 21.45
Feroe – Norvegia ora 21.45
Spania – Suedia ora 21.45
5 septembrie
România – Spania ora 21.45
Feroe – Suedia ora 21.45
Norvegia – Malta ora 21.45
8 septembrie
Spania – Feroe ora 16.00
România – Malta ora 19.00
Suedia – Norvegia ora 21.45
12 octombrie
Feroe – România ora 19.00
Malta – Suedia ora 21.45
Norvegia – Spania ora 21.45
15 octombrie
România – Norvegia ora 21.45
Feroe – Malta ora 21.45
Suedia – Spania ora 21.45
15 noiembrie
România – Suedia ora 21.45
Norvegia – Feroe ora 21.45
Spania – Malta ora 21.45
18 noiembrie
Spania – România ora 21.45
Malta – Norvegia ora 21.45
Suedia – Feroe ora 21.45
*Toate meciurile României sunt transmise de Pro TV
Lotul României pentru meciurile cu Suedia şi Feroe
Nume Club Selecţii / Goluri
Portari
Ciprian Tătăruşanu Nantes 57/0
Costel Pantilimon Nottingham Forest 27/0
Florin Niţă Sparta Praga 2/0
Fundaşi
Cristian Manea CFR Cluj 7/1
Romario Benzar FCSB 14/0
Cristian Săpunaru Kayserispor 33/0
Ionuţ Nedelcearu FC Ufa 3/0
Dragoş Grigore Ludogoreţ 33/0
Cosmin Moţi Ludogoreţ 14/0
Nicuşor Bancu CSU Craiova 7/0
Mijlocaşi
Tudor Băluţă Viitorul 3/0
Răzvan Marin Standard Liege 14/1
Paul Anton Krylia Sovetov 8/0
Alexandru Cicâldău CSU Craiova 3/0
Alexandru Chipciu Sparta Praga 40/5
Nicolae Stanciu Al-Ahli 28/10
Ianis Hagi Viitorul 1/0
Alexandru Mitriţă New York FC 6/0
Dennis Man FCSB 2/0
Ciprian Deac CFR Cluj 18/3
Dan Nistor Dinamo 0/0
Atacanţi
George Puşcaş Palermo, 4/1
Claudiu Keşeru Ludogoreţ 29/7
Andrei Ivan Rapid Viena 6/0
Selecţioner: Cosmin Contra (43 de ani)