Revenire fantastică pentru Irina Begu, care urcă în sferturi la Hobart după un meci memorabil

0

Irina Begu este singura reprezentantă a României la turneul de la Hobart, unde Mihaela Buzărnescu a fost învinsă în primul tur.

Begu (76 WTA) a reuşit un meci spectaculos în optimi, contra rusoaicei Ana Blinkova (96 WTA).

Aceasta a câştigat primul set cu 6-4 şi a condus în setul al doilea cu 5-2, fiind la un pas de câştigarea partidei. Begu a reuşit însă să întoarcă meciul şi mai întâi şi-a adjudecat setul al doilea cu 7-6. În decisiv, Irina s-a dezlănţuit şi s-a impus cu 6-2. Meciul a durat două ore şi 38 de minute.

În sferturile de finală, Irina o va întâlni pe Ana Schmiedlova, din Slovacia, locul 77 mondial.