Moment de legendă în istoria Cupei Mondiale. Al treilea fotbalist care a intrat pe teren la cinci Cupe Mondiale

0
Rafa Marquez

Naţionala Mexicului a dat lovitura în primul meci de la Cupa Mondială, unde a învins Germania, campioana en-titre, cu 1-0.

Mexicanii s-au impus prin golul lui Lozano, din minutul 35, iar partida a consemnat şi un moment care va intra în istoria Cupei Mondiale.

În minutul 74 al partidei pe teren a intrat Rafael Marquez, veteranul de 39 de ani al Mexicului. Este a cincea Cupă Mondială la care evoluează Marquez, fost jucător la Barcelona şi AS Monaco, în prezent legitimat la Atlas, în ţara natală.

Marquez a jucat la CM 2002, CM 2006, CM 2010, CM 2014 şi CM 2018 şi a fost la un pas de a fi şi în lotul pentru CM 1998, dar a fost scos de pe listă în ultimul moment.

Doar doi jucători au mai evoluat la cinci Cupe Mondiale. Mexicanul Antonio Carbajal a fost pe teren la CM 1950, CM 1954, CM 1958, CM 1962 şi CM 1966, iar germanul Lothar Mattheus a jucat la CM 1982, CM 1986, CM 1990, CM 1994 şi CM 1998.