Maicon, mult prea rapid pentru Dacia

0

Roş-albaştrii s-au impus lejer, scor 4-0, la Chişinău, printr-o dublă a atacantului brazilian şi reuşitele lui Romică Surdu şi Marius Bilaşco. Bulgarul Valentin Iliev şi portarul de 15 ani de la Steaua II, Valentin Cojocaru, au debutat şi ei în tricoul primei echipe cu ocazia amicalului din Moldova.

Roş-albaştrii jucaseră ultima dată la Chişinău acum 22 de ani, când pierduseră cu 3-1 un amical în faţa celor de la Nistru, actuala Zimbru. Aseară, roş-albaştrii s-au distrat pur şi simplu, într-un alt meci de pregătire, cu ocupanta locului secund din Divizia Naţională, echipă ce cu greu s-ar putea clasa însă mai sus de mijlocul clasamentului în Liga a II-a din România.

Golurile steliştilor au fost marcate de Surdu, în minutul 18, Maicon în minutele 35 şi 43, respectiv Bilaşco, în minutul 90. Nicolae Dică, care a purtat ieri chiar şi banderola de căpitan, şi Lucian Burdujan s-au aflat la primul meci după acel 0-3 cu FC Braşov, partidă în urma căreia Gigi Becali anunţase că aceştia nu vor mai evolua vreodată pentru Steaua.

Dică: „Mai joc doi-trei ani la nivel înalt"

„Antrenorul Cîrţu a decis să port banderola, în lipsa celorlalţi căpitani. E o onoare! Ştiu că nu am jucat foarte mult în ultima vreme, dar dacă antrenorul va apela la mine, eu voi da totul. Nu mă simt jignit de afirmaţiile patronului. Eu îl ştiu bine pe nea Gigi, sunt convins că n-are nimic cu mine. În vară îmi expiră contractul, dacă Steaua renunţă la mine, eu îmi doresc să mai joc încă doi-trei ani la nivel înalt. Dacă aş putea juca în Republica Moldova? Niciodată să nu spui niciodată, nu se ştie ce-ţi poate rezerva viitorul. Mă bucur că lumea mă iubeşte aici, la Chişinău", a declarat la finalul meciului atacantul de 31 de ani.

Totuşi, antrenorul Daciei, fostul internaţional sovietic Igor Dobrovolski, a mărturisit că n-ar fi deloc interesat de transferul fostului internaţional: „Dică? Am o echipă foarte bună, n-am nevoie de el", a spus tehnicianul echipei din Chişinău.

Dacia Chişinău         Steaua

Steaua: Stanca (V. Cojocaru 87) - Bonfim (Martinovici 75), Iliev, Geraldo, Brandan (Burdujan 62) - L. Marinescu (Bejan 87), N. Dică (Szekely 62), Bicfalvi, Latovlevici - Surdu (Bilaşco 62), Maicon. Antrenor: Sorin Cîrţu
Goluri: Surdu 18, Maicon 35, 43,