VIDEO Meci sclipitor în Anglia: Liverpool a condus, dar a plecat cu coada între picioare de pe „Stamford Bridge“. Chiricheş, integralist la Tottenham

0
Eto'o a marcat golul victoriei lui Chelsea contra lui Liverpool FOTO Reuters

Chelsea a răpus pe Liverpool cu 2-1 derby-ul etapei a 19-a din Premier League, deşi "cormoranii" deschiseseră scorul pe "Stamford Bridge", în debutul meciului. Într-o altă partidă a acestei runde, Chiricheş a fost titlular la Tottenham, dar nu s-a remarcat cu nimic.

Liverpool a deschis scorul rapid în derby-ul cu Chelsea. Fundaşul slovac Martin Skrtel a profitat de o bâlbîială în defensiva albaştrilor şi a îndeplinit o simplă formalitate în minutul 4 al partidei de pe "Stamford Bridge". Cu orgoliul rănit, londonezii au atacat furibund după deschiderea scorului, iar egalarea a venit rapid, în minutul 17. Belgianul Hazard a luat primit o pasă de la un adversar şi a inventat un "trasor", care s-a oprit sub bara porţii oaspeţilor.

Peste alte 17 minute, o fază controversată s-a petrecut în careul lui Liverpool, la un atac poziţional al gazdelor. Oscar a făcut henţ, dar arbitrul n-a văzut faza, a lăsat jocul să continue, mingea a ajuns la Eto'o, iar camerunezul a marcat pentru 2-1. Repriza secundă a fost a cormoranilor, care au avut chiar şi o bară, iar Suarez a ratat câteva ocazii importante. S-a terminat, însă, 2-1 pentru Chelsea, care, graţie acestui succes, s-a apropiat la două puncte de liderul Arsenal.

Într-un alt meci din Anglia, Tottenham, cu Vlad Chiricheş integralist, a bătut 3-0 pe Stoke City. Românul nu s-a remarcat cu nimic, evoluând în nota sa caracteristică.