La 29 de ani, Ponor salvează blazonul gimnasticii feminine! România, calificată în finala Europenelor. Cătălina, în ultimul act la bârnă şi sol

0
Cătălina Ponor

Echipa României s-a prezentat la Campionatele Europene de la Berna cu o echipă decimată de accidentări (Larisa Iordache, Diana Bulimar, Dora Vulcan sau Laura Jurcă), doar Cătălina Ponor, care va împlini 29 de ani în luna august, având experienţă la nivel înalt.

Echipa feminină de senioare a României a obţinut un punctaj total de 164,870 puncte, cu care s-a clasat pe locul 4 şi va evolua în finala de 8, sâmbătă. Notele obţinute de gimnastele tricolore în calificări:

Sărituri - Silvia Zarzu 13,600, Anamaria Ocolişan 14,666, Cătălina Ponor 15,141 (43,407);

Paralele - Maria Holbură 13,366, Anamaria Ocolişan 12,566, Anda Butuc 13,133 (39,032);

Bârnă - Anda Butuc 13,366, Maria Holbură 13,700, Cătălina Ponor 14,433 (41,499);

Sol - Maria Holbură 13,633, Silvia Zarzu 12,733 şi Cătălina Ponor 14,566 (40,932).

Calificările au fost câştigate de Marea Britanie, iar în finala de opt vor mai evolua Rusia, Elveţia, Germania, Franţa, Italia şi Ungaria. Cătălina Ponor, cea mai experimentată gimnastă din echipa României, este singura care a obţinut calificări în finale individuale, ea urmând a evolua, duminică, în finale la bârnă şi sol. În calificările de joi, ea a fost notată cu 14,433 la bârnă şi cu 14,566 la sol.

De asemenea, în competiţia junioarelor, echipa României - în componenţa Alisia Botnaru, Ioana Crişan, Olivia Cîmpian, Denisa Golgotă, Carmen Ghiciuc - a câştigat, miercuri, medalia de bronz, tricolorele mici obţinând şi calificări în patru finale individuale: individual-compus, sărituri, bârnă şi sol.