HCM Constanţa a fost învinsă de Team Tvis Holstebro, scor 34-28, în Cupa EHF

0
HCM Constanţa, campioana României la handbal masculin FOTO Dan Duţă/Mediafax

Echipa de handbal masculin HCM Constanţa a pierdut meciul disputat sâmbătă, în deplasare, împotriva formaţiei daneze Team Tvis Holstebro, scor de 34-28 (17-16). Partida a contat pentru în cea de-a doua etapă din Grupa B a Cupei EHF.

Pentru HCM Constanţa au marcat Cutura (nouă goluri), Rakcevici (cinci), Toma (patru), Humet (trei), Enescu (două), Cristescu (două), Vujadinovici (două), Buricea (unu), în timp ce pentru formaţia daneză s-au remarcat Nielsen (10 goluri) şi Bramming (opt).

În celălalt meci al grupei, programat duminică, vor juca ruşii de la St. Petersburg HC cu spaniolii de la Fraikin BM Granollers.

În cea dintâi etapă a Grupei B s-au înregistrat două remize: Fraikin BM Granollers - Team Tvis Holstebro 28-28, respectiv HCM Constanţa - St. Petersburg HC 25-25.

Programul meciurilor campioanei României în Grupa B este următorul: Fraikin - HCM Constanţa (28 februarie în deplasare şi 8 martie pe teren propriu), St. Petersburg HC - HCM Constanţa (16 martie) şi HCM Constanţa - Team Tvis Holstebro (22 martie). De menţionat că primele două clasate din fiecare din cele patru grupe se vor califica în sferturile de finală ale competiţiei.

Performanţă mare: Handbalul feminin românesc este pe locul 3 în Europa

Nu doar HCM Baia Mare are rezultate în handbalul european. HC Odorhei s-a calificat în sferturile Cupei Challenge