Fără Chiricheş! Căpitanul naţionalei s-a accidentat şi nu va juca în meciurile cu Suedia şi Feroe

Fără Chiricheş! Căpitanul naţionalei s-a accidentat şi nu va juca în meciurile cu Suedia şi Feroe

Vlad Chiricheş

După accidentarea lui Florin Andone, selecţionerul echipei naţionale, Cosmin Contra se confruntă cu o altă problemă majoră de lot.

Ştiri pe aceeaşi temă

Contra nu va putea conta nici pe serviciile lui Vlad Chiricheş, care s-a accidentat la partida dintre Salzburg şi Napoli, din Liga Europa.

Chiricheş a suferit o ruptură fibrilară la coapsă şi va lipsi de la partidele cu Suedia (23 martie) şi Feroe (26 martie), din preliminariile Euro 2020.
 
Lista stranierilor care au rămas convocaţi
 

Portari: Ciprian Tătăruşanu (FC Nantes, 57/0), Costel Pantilimon (Nottingham Forest, 27/0), Florin Niţă (Sparta Praga, 2/0)

Fundaşi: Cristian Săpunaru (Kayserispor, 33/0), Dragoş Grigore (Ludogoreţ, 33/0), Cosmin Moţi (Ludogoreţ, 14/0), Cristian Ganea (Numancia, 5/0)

Mijlocaşi: Răzvan Marin (Standard Liege, 14/1), Paul Anton (Krylia Sovetov, 8/0), Alexandru Chipciu (Sparta Praga, 40/5), Nicolae Stanciu (Al-Ahli, 28/10), Alexandru Mitriţă (New York City FC, 6/0), Gheorghe Grozav (Kisvárda FC, 27/5)

Atacanţi: George Puşcaş (Palermo, 4/1), Claudiu Keşeru (Ludogoreţ, 29/7)

Lotul final care va include şi numele jucătorilor din campionatul intern va fi anunţat vineri, 15 martie.

Programul grupei F

23 martie 2019: Malta – Feroe, Suedia – România (ora 19:00), Spania – Norvegia (ora 21:45)
26 martie 2019: Malta – Spania, Norvegia – Suedia, România – Feroe (ora 21:45)
7 iunie 2019: Feroe – Spania, Norvegia – România, Suedia – Malta (ora 21:45)
10 iunie 2019: Feroe – Norvegia, Malta – România, Spania – Suedia (ora 21:45)
5 septembrie 2019: Feroe – Suedia, Norvegia – Malta, România – Spania (ora 21:45)
8 septembrie 2019: Spania – Feroe (ora 16:00), România – Malta (ora 19:00), Suedia – Norvegia (ora 21:45)
12 octombrie 2019: Feroe – România (ora 19:00), Malta – Suedia, Norvegia – Spania (ora 21:45)
15 octombrie 2019: Feroe – Malta, România – Norvegia, Suedia – Spania (ora 21:45)
15 noiembrie 2019: Norvegia – Feroe, România – Suedia, Spania – Malta (ora 21:45)
18 noiembrie 2019: Malta – Norvegia, Spania – România, Suedia – Feroe (ora 21:45)

La EURO 2020 se califică direct primele două clasate în fiecare grupă preliminară.

 

Dacă apreciezi acest articol, te așteptăm să intri în comunitatea de cititori de pe pagina noastră de Facebook, printr-un Like mai jos:

citeste totul despre: