Dinamo, renaşterea: Au fost ciuca bătăilor în 2018, acum au 6 puncte din 6 în 2019! Cum arată lupta pentru play-off

0
Dan Nistor
Dan Nistor

Mircea Rednic are „bagheta magică“ la el! A „metamorfozat“, în cele 41 de zile de pauză competiţională, o formaţie care părea incapabilă să câştige.

După demonstraţia de forţă cu Poli Iaşi (3-0), Dinamo a mai trecut de o rivală în lupta pentru play-off! Sâmbătă seară, la Sfântu Gheorghe, „câinii“ s-au impus cu 1-0 (Nistor 57-penalty).

Victoria bucureştenilor a venit, totuşi, la capătul unui meci destul de slab, tipic pentru campionatul românesc, în care s-a confirmat căderea celor de la Sepsi, după pauza de iarnă. Trupa pregătită de Eugen Neagoe a încheiat 2018 cu două victorii consecutive în Liga I şi părea în mare formă şi o prezenţă certă în play-off. Acum însă, Sepsi are două înfrângeri în primele două runde din 2019: 1-4 cu ultima clasată Voluntari şi acest 0-1 cu Dinamo. Ce-i drept, sâmbătă seară, Tandia şi colegii săi au avut şi ghinion, lovind bara de două ori, ultima dată în minutul 81.

În ciuda celor două victorii obţinute de la reluarea campionatului, calificarea câinilor în playoff continuă să fie un obiectiv foarte greu de atins. Pentru a ajunge acolo la finalul returului, trebuie să se îndeplinească patru din următoarele cinci condiţii.

Sepsi să obţină cel mult patru puncte în trei meciuri
Hermannstadt să obţină cel mult şase puncte în patru meciuri
FC Botoşani să piardă cu Dinamo şi să obţină cel mult şapte puncte în celelalte trei meciuri
Gaz Metan să obţină cel mult şapte puncte în patru meciuri
Poli Iaşi să obţină cel mult opt puncte în patru meciuri

După rezultatul de sâmbătă, zona de play-off şi programul echipelor care ţintesc o clasare între primele şase arată aşa: