Declaraţie-şoc a unui selecţioner din Europa: „La pauză, trebuia să-i omor pe jucători“

0
Luis Enrique

Anglia a învins Spania cu 3-2 în Liga Naţiunilor, după ce la pauză trupa lui Southgate conducea cu un halucinant 3-0.

La finalul confruntării, încheiate cu victoria englezilor, scor 3-2, Luis Enrique, selecţionerul Spaniei, a oferit o declaraţie incredibilă.

”La pauză, trebuia să-i omor pe jucători. Am ales însă să le ofer încredere, să nu fac nicio schimbare. Le-am explicat că o naţională mare se clădeşte prin suferinţă. În prima repriză am fost îngrozitori, slabi de tot. Ăsta este adevărul şi trebuie să recunoaştem. Am jucat rău în prima parte. Am făcut multe greşeli individuale, dar după pauză lucrurile au stat mult mai bine. Am reuşit să marcăm, am avut ocazii. O grupă cu două semifinaliste la Mondial nu avea cum să fie uşoară”, a comentat Luis Enrique, aflat la primul eşec pe banca naţionalei iberice.