Alexandru Ghinea, medalie de bronz în proba de 3.000 m obstacole la CE de tineret

0

Delegaţia României la Campionatul European de atletism, tineret, de la Ostrova (Cehia), a cucerit astăzi a 5-a medalie, prin  Alexandru Ghinea. Acesta a ocupat locul 3 în proba de 3.000 de metri obstacole.

Legitimat la CSM Universitatea LPS PT Craiova, atletul născut în 11 noiembrie 1989 a parcurs distanţa în 8 minute, 38 de secunde şi 51 de sutimi. Înaintea lui s-au clasat doi spanioli, Sebastian Martos (8:35.35) şi Abdelaziz Merzougui (8:36.21).

În zilele precedente, România a cucerit trei medalii de aur prin Andreea Ogrăzeanu (100 m), Bianca Perie (aruncarea ciocanului) şi Esthera Petre (săritura în înălţime), precum şi una de argint prin Cristina Toma (triplusalt).

La această oră este în curs de desfăşurare finala probei de triplusalt băieţi, în care, înaintea ultimei serii de sărituri, Alexandru Baciu ocupă locul 5, cu 16,44 metri, şi Norbert Lenard se află pe poziţia a 12-a, cu 15,29 m.

De asemenea, în această seară România va fi reprezentată în finala probei feminine de 4 x 400 m de Paula Băduleţ, Mihaela Nunu, Andreea Ionescu şi Mirela Lavric.