Victor Pânzaru evoluează onorabil la Mondiale. Tânărul biatlonist a obţinut rezultate bune în proba de sprint şi cursa de urmărire.

0

La Novo Mesto (Cehia) se desfășoară în aceste zile Campionatul Mondial de biatlon pentru tineret, prima competiţie de anvergură din anul competiţional 2011

Republica Moldova este reprezentată la acest eveniment de un singur competitor, Victor Pânzaru, sportiv în vârstă de 18 ani.

Unul dintre cei mai talentaţi sportivi autohtoni care practică biatlonul şi de care se leagă speranţele olimpice de iarnă ale Moldovei este talentatul schior chişinăuian, Victor Pânzaru.

Potrivit preşedintelui federaţiei naţionale de schi şi sanie, Petru Bria, Mondialele din Cehia reprezintă cel mai important test din anul curent pentru Pânzaru, or anume acest turneu reprezintă evenimentul care-i poate certifica potenţialul său sportiv.

Deja în după amiaza primei zile de concurs, în proba de sprint pe distanţa de 10 kilometri, Victor Pânzaru a obţinut un timp foarte bun. Moldoveanul a încheiat cursa în 21 minute 50 secunde şi şapte sutimi, consemnând două ratări la punctele de trageri. Cu acest rezultat, Victor s-a clasat pe locul 22 din 100 de participanţi.

DOMINAŢIE EST-EUROPEANĂ

Cel mai bine în acestă probă s-au manifestat reprezentanţii Rusiei, trei dintre care au ajuns printre primii la finiş. Campion a devenit rusul Maksim Ţvetkov care a ajuns la linia de finiş în 19 minute 53 secunde şi patru sutimi, cu două ratări la punctele de trageri. Unicul „intrus" în topul liderilor a fost norvegianul Vetle Sjastad Christiansen (20 minute 11 secunde şi patru sutimi). Alţi doi schiori ruşi s-au poziţionat pe locurile trei şi patru: Aleksandr Loghinov şi Aleksandr Cernîşov. România în această cursă a avut tocmai trei reprezentanţi care, însă au avut prestaţii mai slabe decât ale lui Victor Pânzaru. Gheorghe Pop s-a clasat pe locul 26, Ştefan Chiturlea (62) şi Marius Ungureanu (67).

A doua zi, în cursa de urmărire pe distanţa de zece kilometri, atletul moldovean a evoluat puţin mai slab, poziţionându-se la mijlocul clasamentului printre cei 60 de participanţi. Podiumul liderilor în această cursă a fost identic cu cel din proba sprinterilor, iar lupta a fost mult mai interesantă.

ŞASE RATĂRI ÎN CURSA DE URMĂRIRE

Victor Pânzaru a avut şase ratări la cele patru puncte de trageri şi a parcurs distanţa în 33 minute şi 38 secunde. Sportivii din spaţiul ex-sovietic au avut prestaţii la un nivel înalt şi în cursa de urmărire, cinci dintre aceştea obţinând accesul în top-10. În afară de campionul Maxim Ţvetkov şi premiantul de bronz Aleksandr Loghinov, printre lideri s-au mai clasat rusul Aleksandr Cernîşov, beloruşii Aleksandr Marcianka şi Pavel Hanciarov. Schiorii din România din nou s-au clasat în spatele lui Victor Pânzaru.

Ieri, la Mondialul din Novo Mesto a fost zi de pauză. Astăzi competiţiile se reiau cu proba individuală pe distanţa de 12,5 kilometri. În categoria de juniori, din nou va participa moldoveanul Victor Pânzaru, care are obiectivul să nu evolueze mai slab decât la primele două probe. ;