TENIS Moldovenii Maxim Dubarenco și Andrei Ciumac vor juca în finala turneului din Antalya

0
Maxim Dubarenco este unul din liderii tenisului autohton

Doi jucători moldoveni de tenis sunt prezenți în aceste zile în Turcia unde are loc un turneu de tenis, organizat sub egida federației Internaționale de profil (ITF).

Maxim Dubarenco a jucat bine în calificările turneului din Antalya și a fost la un singur pas de tabloul principal. La dublu, el a jucat cu un alt moldovean, Andrei Ciumac. Duetul tricolorilor a jucat perfect până în semifinale iar sâmbătă vor juca meciul decisiv.

În concursul de simplu Dubarenco a avut un start norocos, sorții oferindu-I un adversar - David Basile (Belgia), care nu s-a prezentat la meci. A urmat o dispută cu un jucător mai tare, germanul Tom Schonenberg (favorit numărul 9), însă moldoveanul l-a învins cu un dublu 6-4. Din păcate, meciul pentru accedere pe tabelul principal a constituit un test mult mai dur pentru el. Principalul favorit al calificărilor, Stefan Seifert a învins cu 6-1, 6-2. Astfel pe tabloul principal al turneului F31 Futures Antalya nu a fost prezent nici un moldovean.

Este de remarcat că înaintea acestui turneu, în cadrul altui concurs, tot la Antalya, Dubarenco a ajuns până în optimile competiției.

TRICOLORII VOR JUCA ÎN FINALA DE DUBLU

La proba de dublu, tenismenii din Moldova sunt cotați mult mai bine. Astfel la competiția F-31, perechea Dubarenco - Ciumac a fost cotată cu a doua șansă, ei confirmând totalmente statutul acordat de organizatori.

Echipa noastră a obținut trei victorii consecutive și mâine vor juca finala turneului. În calea spre finală, moldovenii i-au taxat consecutiv pe: Schonenberg (Germania)/Thiem (Austria), 6-4 (7-6); Halatko/Jebavy (Cehia), 6-1, 6-2 și pe favoriții nr.4, belgienii Dierkx/Reuter, 6-3, 6-3.

În meciul decisiv Maxim și Andrei vor juca contra duetului Aleksandr Lobkov (Rusia) - Vaja Ujakov (Uzbekistan).