Energia a fost învinsă pe teren propriu de o nou promovată

0

Energia Târgu Jiu a fost învinsă, aseară, în Liga Naţională de Handbal, pe teren propriu cu 25-27 de către nou-promovata HC Vaslui.

Prima repriză a fost echilibrată. Întăririile pe care echipa moldoveană le-a făcut pentru a face faţă pr prima scenă a handbalului românesc şi-au dovedit eficienţa. După prima repriză scorul de pe tabelă a fost egal, 14-14. Apoi, Energia a fost condusă chiar de la debutul celei de a doua reprize, scorul ajungând la 17-21. Energia s-a apropiat la numai un gol de adversar, dar nu a avut forţa să egaleze. HC Vaslui a preluat din nou conducerea la câteva goluri diferenţă. Pe final, Energia s-a apropiat din nou de adversar la numai un gol, dar antrenorul Andrieş a fost eliminat pentru proteste, iar echipa gorjeană a mai primit un gol. Cel mai bun marcator de la Energia a fost Dinescu, cu şase goluri.

„Trebuie să ne fie ruşine“

Este a doua înfrângere suferită de Energia din tot atâtea meciuri în Liga Naţională de Handbal. „Trebuie să ne fie ruşine pentru evoluţia pe care am avut-o. Toată echipa nu s-a ridicat la nivelul aşteptărilor. Trebuia câştigat acest joc, era primul pe teren propriu în acest campionat şi cred că am făcut un meci foarte, foarte slab. Îmi reproşez tot pentru că nu am reuşit să câştigăm. E clar că atunci când se pierde e vina antrenorului, împreună cu jucătorii. Am încercat toate variantele în atac, am încercat şi variante în apărare… Ce să mai… Îmi este ruşine. Trebuie să ne fie la toţi, de la mine la ultimul jucător, ruşine pentru ceea ce s-a întâmplat pentru că trebuia să câştigăm acest joc”, a spus Liviu Andrieş, antrenorul Energiei.