Bogdan Rusu a calificat Astra II în şaisprezecimile Cupei României. Giurgiuvenii vor evolua contra unei echipe din Liga I

0

Astra II Giurgiu a învins în această după-amiază, în deplasare, formaţia Chindia Târgovişte (scor 1-0) într-un meci contând pentru faza a V-a a Cupei României. Unicul gol al giurgiuvenilor a fost marcat de Bogdan Rusu în minutul 49.

Fără Cătălin Gheorghe sau George Şanţmare (ambii accidentaţi) dar cu cinci „implanturi” de la echipa-mamă (Cezar Lungu, Oprsal,Budescu, Tigoianu şi Bogdan Rusu) giurgiuvenii au reuşit să răzbune „umilinţa” din pregătiri atunci când dâmboviţenii câştigau cu 7-1.

Unicul gol al partidei a fost marcat în minutul 49 după o combinaţie Fonseca – Rusu, ultimul împingând balonul în plasă.

În ciuda faptului că au evoluat fără mulţi dintre titulari, târgoviştenii au pus probleme Astrei II, lovind de două ori barele porţii apărate în premieră de Cezar Lungu.

La rândul lor, giurgiuvenii au avut o bară prin Radek Oprsal şi alte două ocazii prin brazilianul Fonseca.

CHINDIA TÂRGOVIŞTE: Oghinciuc – Dreşcă (76 Avram), Ispas, Morariu, Calu – Băluţă, Horvath, Şerban (50 Cimpoiaşu), Voineag – Negoescu, Gavrilă (73 Grigore). Antrenor: Silviu DUMITRESCU
ASTRA II GIURGIU: Lungu – Bănaru, Prunescu, Oprsal, S. Constantin – William (85 M. Stan), G. Marcu, Ochia (cpt.), Tigoianu (46 Budescu) – B. Rusu, Fonseca (72 V. Dinu I). Antrenor: Imilian ŞERBĂNICĂ

A marcat: Bogdan Rusu (49)
Cartonaşe galbene: Băluţă / Prunescu, V. Dinu I

Este a treia calificare consecutivă a formaţiei giurgiuvene în şaisprezecimile Cupei României, precedentele două „apariţii” soldându-se cu înfrângeri în faţa aceleiaşi echipe: Gloria Bistriţa.

Tragerea la sorţi pentru 16-imile competiţiei va avea loc vineri, 9 septembrie, la Casa Fotbalului. Echipa antrenată de Imilian Şerbănică va evolua contra unei formaţii din Liga I.