La Mangalia s-a încheiat sezonul de yachting

0
Competiţie pe valuri

Regatta România, etapă finală a Campionatului de Yachting Offshore al României, aflată la a doua ediţie, s-a încheiat la Mangalia cu festivitatea de premiere. Competiţia a fost organizată de Yacht Club România, Primăria Mangalia şi Portul Turistic Mangalia.

O noutate a fost anul acesta înscrierea printre participanţi şi a unor yachturi din Bulgaria, competiţia devenind astfel una internaţională. Cele două ambarcaţiuni bulgare - Xtrema şi LZ Yachting - au avut la bord două dintre cele mai bune echipaje ale ţării vecine, dovedindu-se a fi competitori redutabili.

Câştigătorul general al Regattei România a fost desemnat echipajul ambarcaţiunii SIMINA, skipper Iulia Fulicea (ocupant al locului I la clasa IRC 1), iar Campionul României la yachting în 2010 este echipajul ambarcaţiunii PISELLINA, skipper Mihai Făgărăşan. La clasa IRC 2 premiul I a revenit echipajului LZ YACHTING - skipper Lachezar Bratoev din Bulgaria, iar la clasa IRC 3 primul loc a fost ocupat de ambarcaţiunea TEODORA - skipper Lucian  Dragomir.