Bistriţa: Gloria a remizat aseară cu FC Timişoara

0

Gloria Bistriţa a remizat aseară, scor 2-2 (1-1) în prima partidă din noul sezon competiţional jucată în deplasare pe stadionul „Dan Păltinişanu" din Timişoara. Un meci bun pentru ambele combatante, viciat de unele decizii luate de Sebastian Colţescu, centralul anulând două goluri, unul al oaspeţilor '32 şi celălalt al gazdelor '77.

Golurile timişorenilor au fost marcate de Goga '10 şi Magera '73. Pentru Gloria Bistriţa au înscris Mureşan '19 şi Coroian '69 (penalti).

FILMUL MECIULUI

Minutul 10 : 1-0: Dorin Goga a deschis scorul trimiţând mingea în poartă cu capul, din 3 metri.
Minutul 19: 1-1: Andrei Mureşa a egalează cu un şut din 11 metri.
Egalitate la pauză

Minutul 68: 1-2: Colţescu acordă un penalty Bistriţei după un fault a lui Bonfin asupra lui Miquel De Pina, Coroian îl execută fără probleme şi aduce oaspeţii în avantaj.

Minutul 70: pe timişoreni îi lasă nervii, iar Contra vede roşu şi este trimis la vestiare. Cu toate acestea, Magera stabileşte scorul final, executându-l scurt pe Albuţ dintr-o lovitură liberă din 24 de metri.

Minutul 82: Vali Năstase este şi el eliminat pentru un fault asupra lui Goga

ECHIPE, OFICIALI ŞI CARTONAŞE

FC Timişoara: 29. Pantilimon - 2. Bonfim, 28. Cisovski, 14. Mera, 8. Sepsi - 5. Alexa, 55. Bourceanu (7. Curtean '76), 31. Poparadu (22. Contra '56) - 10. Tameş (9. Axente '88), 21. Goga, 17. Magera. Antrenor: Vladimir Petrovici.
Gloria Bistriţa: 22. Albuţ - 17. Săceanu, 4. Năstase, 18. Frăsinescu. 5. Velcovici - 6. A. Mureşan, 29. P. Anton (28. Bawab '82) - 20. De Pina (25. Predescu '69), 7. Coroian (30. Băjenaru '76), 2. C. Petre - 11. De Souza. Manager: Laurenţiu Reghecampf. Director tehnic: Remus Vlad.
Cartonaşe galbene: Bourceanu '34, Goga '37, Poparadu '55 / Coroian '64, De Souza '80
Cartonaşe roşii: Contra '70 / Năstase '82
Arbitri: Sebastian Colţescu - Dragoş Iliescu, Marius Nicoară - Florin Marcu ; Observatori: Nicolae Marodin, Daniel Prodan.