Dansul fotbaliştilor, peste cel de la Antena 1: Finala „Dansează printre stele“, depăşită de meciul difuzat de Pro TV

0

Claudiu Keseru şi Adi Popa, bucuroşi în urma victoriei naţionalei României FOTO Mediafax/Andreea Alexandru Meciul de fotbal dintre România şi Danemarca, de pe Pro TV, a depăşit cu mult în topul audienţelor finala show-ului „Dansează printre stele“, difuzată de Antena 1. Emisiunea de dans a fost întrecută şi de serialul „Trădarea“ de la Kanal D pe toate targeturile, naţional, urban şi comercial.

La nivel naţional, meciul amical dintre România şi Danemarca a avut o medie de 2,7 milioane de telespectatori, fiind urmat de serialul „Trădarea“, de pe Kanal D, cu 1,5 milioane de telespectatori. Pe durata meciului, 20:32 - 22:22, show-ul de la Antena 1 a avut cifre la jumătate faţă de Kanal D, 755.000 de persoane, arată paginademedia.ro. În schimb, meciul de fotbal a generat în minutul de aur înregistrat la 21:54 o audienţă de 3,1 milioane de telespectatori.

Pe segmentul publicului urban, meciul difuzat de Pro TV a avut 1,5 milioane de telespectatori pe minut, la distanţă considerabilă faţă de Kanal D, care a înregistrat 806.000 de persoane. Antena 1 a venit pe locul al treilea, cu o audienţă medie de 450.000 de telespectatori, mai scrie aceeaşi sursă citată.

În ceea ce priveşte publicul comercial, cu vârste cuprinse între 18 şi 49 de ani, Pro TV a fost urmărit de 737.000 de persoane, urmat de Kanal D, cu 272.000 de privitori, şi de Antena 1 cu 222.000 de telespectatori.

Pe întregul interval de difuzare a show-ului „Dansează printre stele“, Antena 1 s-a clasat pe locul al treilea la toate nivelele de audienţă. La nivelul întregii ţări, pe segmentul orar 20:31 - 24:02, emisiunea a avut o medie 700.000 de telespectatori, după Pro TV (1.865.000 de telespectatori) şi Kanal D (1.053.000 de telespectatori). La oraşe, Antena 1 a avut 420.000 de telespectatori (Pro TV - 1.047.000 de telespectatori şi Kanal D - 572.000 de telespectatori), iar pe publicul comercial 208.000 de persoane (Pro TV - 530.000 de telespectatori şi Kanal D - 213.000 de telespectatori).

Emisiunea „Dansează printre stele“, difuzată de Antena 1, a ajuns la final, echipa formată din Alina Puşcaş şi Bogdan Boantă fiind marea câştigătoare a trofeului şi a premiului în valoare de 50.000 de euro.

După 11 ani, echipa naţională a României şi-a luat revanşa în faţa danezilor prin golurile marcate de Keşeru. Chiar dacă în prima repriză nu au fost marcate goluri, armata generalului Iordănescu a revenit cu o strategie bine pusă la punct în partea a doua a meciului. În minutul 53, Chipciu i-a pasat superb lui Keşeru, care a deschis scorul pe Arena Naţională. În mai puţin de zece minute, acelaşi Keşeru a şutat senzaţional de la o distanţă de 25 de metri şi a marcat al doilea gol împotriva echipei naţionale a Danemarcei. Echipa României a încheiat anul 2014 în primele 20 de echipe ale lumii, peste naţionala Angliei.