Guvernul anunță investiții masive în mai multe domenii. „Cu acești bani finalizăm marile șantiere de autostrăzi”

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Guvernul a anunțat în ședința de miercuri, 4 decembrie, investiții masive în mai multe domenii, printre care infrastructură, cultură, sănătate, educație și mediul privat.

Guvernul anunță investiții uriașe în mai multe domenii/FOTO: Facebook
Guvernul anunță investiții uriașe în mai multe domenii/FOTO: Facebook

Suma cea mai mare va merge către infrastructură, pentru a finaliza marile șantiere de autostrăzi, lucrările la rețeaua feroviară și magistrala 6 de metrou care duce până la Aeroportul Internațional Henri Coandă din București.

Aprobăm azi un memorandum pentru o finanțare de 5 miliarde de euro de la Banca Europeană de Investiții.

Cu acești bani finalizăm marile șantiere de autostrăzi, lucrările de modernizare a principalelor magistrale feroviare și construcția magistralei de metrou spre Otopeni”, a anunțat premierul Marcel Ciolacu.

În sănătate, guvernul a anunțat investiții de 540 de milioane de euro din fonduri europene pentru a achiziționa 600 de ambulanțe, pentru serviciile medicale din toată țara.

Trecând la investițiile în educație, Ciolacu a anunțat că operaționalizează 150 de centre de educație timpurie în 3 ani și asigură aproape 3.000 de posturi, plătite de la buget. Centrele vor fi ridicate cu ajutorul fondurilor PNRR.

În sectorul privat, guvernul anunță că va sprijini cu aproximativ 230 de milioane de lei schema de ajutor de stat pentru dezvoltare regională prin stimularea investițiilor.

„Continuăm sprijinirea mediului privat și suplimentăm cu aproape 230 de milioane de lei schema de ajutor de stat pentru dezvoltare regională prin stimularea investițiilor. Este o decizie justificată prin interesul major din partea investitorilor. De asemenea, susținem IMM-urile prin Programul Start-Up Nation.

Alocăm încă 100 de milioane de lei pentru a acoperi plata dosarelor de decont care au primit acord până la data de 1 iunie 2024.

Asigurăm banii necesari pentru a finanța serviciile sociale de protecție a copilului, a persoanelor cu dizabilități și a persoanelor vârstnice. Alocăm suplimentar 200 de milioane de lei către autoritățile locale din 36 de județe”, adaugă prim-ministrul.

Nu în ultimul rând, premierul anunță că va pregăti nu proiect pentru finanțarea a 14 obiective culturale, construirea de săli de spectacole și ridicarea de noi corpuri de clădiri muzeale.

Proiectul este finanțat printr-un împrumut de 140 de milioane de la Banca de Dezvoltare a Consiliului Europei și o sumă egală de la bugetul de stat.

„Cu acești bani, finanțăm 14 obiective culturale și istorice de importanță națională și europeană. Construim noi săli de spectacole, ridicăm noi corpuri de clădiri muzeale, restaurăm și modernizăm clădiri emblematice precum Ateneul Român și Vila Reginei Maria din Mamaia”, declară Ciolacu.

Boloș: Alocăm 300 milioane de lei pentru servicii sociale și Start-Up Nation

Ministrul de Finanțe, Marcel Boloș, a anunțat miercuri că Guvernul alocă 300 milioane de lei din Fondul de Rezervă Bugetară pentru două direcții importante:

1. 200 de milioane de lei către Ministerul Dezvoltării pentru finanțarea serviciilor sociale din sistemul de protecție a copilului, a măsurilor de protecție de tip centre de zi și centre rezidențiale pentru persoane adulte cu handicap și a căminelor pentru persoane vârstnice. Sunt bani care vor ajunge la 36 consilii județene.

Este vorba despre copii aflați în situații dificile, persoane cu dizabilități care au nevoie de îngrijire specială și seniori care își petrec zilele în cămine de bătrâni, care au nevoie de ajutor imediat.

2. 100 milioane de lei merg către Ministerul Economiei pentru a acoperi o nouă tranșă de plăți către antreprenorii care au depus dosarele de decont pe programul Start-up Nation.

În octombrie și noiembrie am alocat alte 200 milioane lei, iar angajamentul Guvernului este să ajungem cu plățile la zi până la finalul acestui an, susținând astfel inițiativa antreprenorială și dezvoltarea economică.

Sunt decizii ce reflectă echilibrul pe care trebuie să-l menținem: să încurajăm și susținem concret dezvoltarea mediului de afaceri, dar să ne asigurăm în același timp că nu este lăsat nimeni în urmă.

Economie



Partenerii noștri

Ultimele știri
Cele mai citite