Cannes 2019 – Filmul „Parasite“, de Bong Joon Ho, recompensat cu Palme d'Or . Lista completă a premiilor VIDEO

Cannes 2019 – Filmul „Parasite“, de Bong Joon Ho, recompensat cu Palme d'Or . Lista completă a premiilor VIDEO

Regizorul Bong Joon Ho, alături de Catherine Deneuve, care i-a înmânat cel mai important premiu al Festivalului de Film de la Cannes / Foto Getty Images / Gareth Cattermole

Lungmetrajul sud-coreean „Parasite”, de Bong Joon Ho, a fost recompensat cu trofeul Palme d'Or, la gala de închidere a celei de-a 72-a ediţii a Festivalului de Film de la Cannes care a avut loc sâmbătă seară.

În competiţia oficială din acest an a Festivalului de Film de la Cannes au fost proiectate 21 de lungmetraje din ţări precum Spania, Statele Unite, Belgia, Marea Britanie şi România. Între regizorii care au concurat pentru trofeul Palme d'Or s-au numărat Jim Jarmusch, Pedro Almodóvar, Ken Loach, Terrence Malick, Quentin Tarantino, Jean-Pierre Dardenne & Luc Dardenne şi Corneliu Porumboiu, informează News.ro
 
Trofeul a fost prezentat de actriţa Catherine Deneuve.
 
Juriul competiţiei a fost format din cineastul mexican Alejandro Gonzalez Iñárritu (preşedinte), actriţa Elle Fanning (SUA), regizoarea şi scenarista Alice Rohrwacher (Italia), actriţa şi regizoarea Maimouna N’Diaye (Burkina Faso), regizoarea şi scenarista Kelly Reichardt (SUA), scriitorul şi creatorul de benzi desenate Enki Bilal (Franţa) şi cineaştii Yorgos Lanthimos (Grecia), Robin Campillo (Franţa) şi Paweł Pawlikowski (Polonia).
 
Preşedintele juriului a precizat că decizia a fost luată unanim.
 
Scris de Bong Joon Ho, filmul spune povestea unei familii al cărei viitor stă sub semnul întrebării. Din distribuţie fac pare Kang-ho Song, Sun-kyun Lee şi Yeo-Jeong Cho.
 
Este al doilea an la rând când Palm d´Or ajunge la un film care ilustrează momentul fast traversat de cinematografia asiatică după ce, în 2018, distincţia a ajuns la „Hoţii / Shoplifters“, al japonezului Hirokazu Kore-eda.
 
Marele premiu al Festivalului de la Cannes a fost decernat în 2019 filmului  „Atlantique”, de Matti Diop, realizatoarea franco-senegaleză fiind laureată la prima sa selecţie în festival. De altfel, potrivit the Guardian, Diop este prima regizoare de culoare care intră în competiţie la Cannes. Ea a devenit cunoscută în calitate de actriţă, prin rolul din ”35” Rhums de Claire Denis.
 
Premiul juriului a fost împărţit de „Les Miserables“ de Ladj Ly şi ”Bacarau”, de Kleber Mendonça Filho şi Juliano Dornelles.
 
Distincţia pentru cel mai bun regizor a mers la Fraţii Dardennes, pentru „Young Ahmed“, deşi criticii au fost reticenţi.
 
Emily Beecham, din „Little Joe”, regizat de Jessica Hausner, a luat premiul pentru cea mai bună actriţă, iar Antonio Banderas a fost premiat pentru prestaţia „Dolor y gloria”, de Pedro Almodovar.
 
Premiul pentru cel mai bun scenariu a a mers la Celina Sciamma, pentru „Portrait of a Lady on Fire”.
 
În cadrul ceremoniei de sâmbătă seară a mai fost premiat filmul „The Distance Between Us and the Sky”, al cineastului grec Vasilis Kekatos, care a obţinut titlul de cel mai bun scurtmetraj. Regizorul din Guatemala Cesar Diaz a primit Camera D'Or, pentru „Nuestras Madres“.
 
Cea de-a 72-a ediţie a Festivalului de Film de la Cannes a avut loc între 14 şi 25 mai.

 

Prezentăm lista completă a premiilor celei de-a 72-a ediţii a Festivalului de Film de la Cannes:
 
Competiţie:
 
Palme d’Or – „Parasite”, de Bong Joon-Ho
 
Marele Premiu al Juriului – „Atlantique”, de Mati Diop
 
Premiul Juriului – ex-aequo – „Les Misérables”, de Ladj Ly, şi „Bacurau”, de Kleber Mendonça Filho şi Juliano Dornelles
 
Premiul pentru regie – Jean Pierre & Luc Dardenne, pentru „Le Jeune Ahmed”
 
Premiul pentru scenariu – Céline Sciamma, pentru „Portrait de la jeune fille en feu”
 
Premiul pentru interpretare masculină – Antonio Banderas, pentru „Dolor y Gloria” (r. Pedro Almodóvar)
 
Premiul pentru interpretare feminină – Emily Beecham, pentru „Little Joe” (r. Jessica Hausner)
 
Menţiune specială a juriului – „It Must Be Heaven”, de Elia Suleiman
 
Caméra d'Or – „Nuestras Madres”, de César Díaz
 
Palme d’Or pentru scurtmetraj – „The Distance Between Us and the Sky”, de Vasilis Kekatos
 
Menţiune specială a juriului pentru scurtmetraj – „Monstruo dios”, de Agustina San Martin
 
Palme d’Or de onoare – Alain Delon
 
Un Certain Regard:
 
Marele Premiu – „A Vida Invisível de Eurídice Gusmão” (Brazilia), de Karim Aïnouz
 
Premiul Juriului – „O Que Arde” (Spania), de Oliver Laxe
 
Premiul pentru regie – Kantemir Balagov, pentru „Beanpole” (Rusia)
 
Premiul pentru interpretare – Chiara Mastroianni, pentru „Chambre 212” (Franţa, r. Christophe Honore)
 
Premiul special al juriului – Albert Serra, pentru „Liberté” (Franţa)
 
Coup de Coeur – „The Climb” (SUA), de Michael Angelo Covino, „La Femme de Mon Frère” (Canada), de Monia Chokri
 
Cinéfondation:
 
Premiul I – „Mano a mano” (Franţa), de Louise Courvoisier
 
Premiul al II-lea – „Hieu” (SUA), de Richard Van
 
Premiul al III-lea – „Ambience” (Palestina), de Wisam Al Jafari, şi „Duszyczka” (Polonia), de Barbara Rupik
 
Premiile criticii internaţionale – FIPRESCI:
 
Competiţie – „It Must be Heaven” (Franţa, Germania, Olanda), de Elia Suleiman
 
Un Certain Regard – „Beanpole” (Rusia), de Kantemir Balagov
 
Quinzaine des Réalisateurs – „The Lighthouse” (SUA, Brazilia), de Robert Eggers
 
Premiul Juriului Ecumenic: „A Hidden Life”, de Terrence Malick
 
Semaine de la Critique:
 
Marele Premiu (Grand Prix Nespresso) – „J'ai Perdu Mon Corps", de Jérémy Clapin
 
Prix Fondation Louis Roederer de la Révélation –  Ingvar E. Sigurðsson pentru rolul din „A White Day, White Day” (Islanda, Danemarca, Suedia), de Hlynur Pálmason
 
Premiul Découverte Leica Cine pentru scurtmetraj – „She Runs” (China), de Qiu Yang
 
Prix Fondation Gan à la Diffusion –  distribuitorului francez The Jokers Films, pentru „Vivarium” (Irlanda, Belgia, Danemarca), de Lorcan Finnegan
 
SACD – César Díaz, scenaristul „Nuestras Madres” (Guatemala, Belgia, Franţa)
 
Premiul Canal+ (pentru scurtmetraj) – „Sans Mauvaise Intention” (Danemarca, Insulele Feroe), de Andrias Høgenni
 
Quinzaine des Réalisateurs:
 
Premiul SACD – „Une fille facile”, de Rebecca Zlotowski
 
Premiul Europa Cinemas Label – „Alice et le Maire”, de Nicolas Pariser
 
Premier Prix Illy pentru scurtmetraj – „Stay Awake, Be Ready”, de Pham Thien An
 
Carrosse d'Or – John Carpenter, scenarist şi compozitor american
 
Queer Palm – „Portrait de la jeune fille en feu” (Franţa), de Céline Sciamma
 
Palm Dog – Brandy din „Once Upon a Time in Hollywood”

 

Dacă apreciezi acest articol, te așteptăm să intri în comunitatea de cititori de pe pagina noastră de Facebook, printr-un Like mai jos:

citeste totul despre: